Obchody 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, 48. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa oraz 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbyły się 12 maja 2018 roku. Rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, w której wzięli udział m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

 

Po Eucharystii, w południe, rozpoczęły się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

Stoimy dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza z wdzięcznością za życie i czyny dwóch wielkich przywódców narodu polskiego marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Andersa. Oddajemy dzisiaj hołd tym dwóm wielkim, którzy potrafili w chwili największej próby porwać za sobą naród i prowadzić Wojsko Polskie do zwycięstwa i polskie sztandary okryć chwałą  powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Minister Kasprzyk podkreślił, że dzięki marszałkowi Piłsudskiemu Polacy mieli wiarę w Polskę: wiarę w to, że można dokonać rzeczy, które na pozór wydają się niemożliwe. Tchnął po blisko półtora wiekowej niewoli w Polaków chęć zwyciężania trudności. Nauczył Polaków tego co brzmi w słowach „chcieć to móc” najdumniejszej z pieśni Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pokazał swoją postawą, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, a czynił to w momencie, kiedy po powstaniu styczniowym zapadła nad Polską prawdziwa noc niemocy  zaznaczył.

 

W czasie uroczystości poseł Andrzej Melak odczytał list okolicznościowy od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który przypomniał, jak ważna jest pamięć o zasługach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz generała Władysława Andersa.

 

Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza zakończyły się złożeniem wieńców oraz odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy obchodów przeszli przed pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie również zostały złożone wieńce.

 

O godz. 14:00 rozpoczęły się obchody przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino, w których wzięli udział m.in. senator Anna Maria Anders, wicemarszałek Senatu Maria Koc, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek senior Kornel Morawiecki, sędzia Bogusław Nizieński, poseł Andrzej Melak oraz doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

 

Bitwa o Monte Cassino miała znaczenie nie tylko militarne, niezwykle ważne w II wojnie światowej, ponieważ czyn zbrojny Polaków otworzył aliantom drogę na Rzym ale bitwa o Monte Cassino miała ogromne moralne znaczenie dla narodu polskiego, prowadzącego już wtedy piąty rok walkę z narodowosocjalistyczną niemiecką III Rzeszą mówił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Minister Kasprzyk dodał, że Monte Cassino, również w okresie zniewolenia komunistycznego, stało się wielkim symbolem zwycięstwa, symbolem i urzeczywistnieniem tego, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, a walka o niepodległość i przywrócenie niepodległości jest dla Polaków najświętszą, najważniejszą wartością.

 

Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce i kwiaty przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino.