Na dwa dni przed wyjściem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Oleandrów, 4 sierpnia 2018 r. w krakowskim Kinie „Kijów” odbyła się premiera filmu Macieja Gawlikowskiego opowiadającego historię „Kadrówki”. Na projekcji obecny był Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który jest równocześnie jednym z bohaterów filmu.

 

Dokument Macieja Gawlikowskiego opowiada o historii i fenomenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Film ukazuje kolejne jego dzieje – te międzywojenne, nielegalne w czasach PRL oraz współczesne. Jednak – jak podkreślają jego twórcy – film to nie tylko historia „Kadrówek“, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, patriotyzmie, niepodległości, miłości i przygodzie.

 

Po projekcji filmu odbyła się dyskusja, podczas której głos zabrał Szef UdSKiOR. Jan Józef Kasprzyk 15 lat pełnił funkcję Komendanta Marszu, a obecnie jest jego Honorowym Komendantem.

 

Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej jest fenomenem na mapie patriotycznych przeżyć i doświadczeń Polski, ponieważ nie ma drugiego takiego wydarzenia, które miałoby swoje korzenie prawie 100 lat temu, które trwałoby nieprzerwanie aż do wybuchu wojny i następnie odnowione przez środowiska legionowe i ich spadkobierców, aż do chwili obecnej. To jest ogromna tradycja  podkreślił podczas dyskusji Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Po projekcji Szef UdSKiOR wziął udział w tradycjnym apelu uczestników "Kadrówki" przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, podczas którego wręczył repliki szabel oficerskich. 

 

Film powstał dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.