6 grudnia 2018 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyło się spotkanie promujące książkę „Na szlaku Kadrówek 1981-1989” pióra Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego.

 

W wydarzeniu udział wziął Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk. Zgromadzonych powitał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W spotkaniu uczestniczył również dr Marcin Jarząbek.

 

Podczas spotkania Minister Jan Kasprzyk wręczył Medale "Pro Bono Poloniae" oraz Medale "Pro Patria".

 

Książka „Na Szlaku Kadrówek 1981-1989” przedstawia genezę oraz historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Porusza tematykę środowiska legionowego w PRL oraz wspomnienia uczestników marszów ilustrowane archiwalnymi zdjęciami.

 

Pierwszy marsz szlakiem „Kadrówki” zorganizowany przez legionistów odbył się w 10. rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc, czyli w 1924 roku. W okresie międzywojennym odbyło się 15 marszów szlakiem I Kompanii Kadrowej, jeden - w 1934 r. został odwołany z powodu powodzi. W okresie powojennym były zakazane. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy środowisk wolnościowych podjęto udaną próbę reaktywacji Marszu. W latach 1981 - 1989 odbywały się one nielegalnie. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy tych wydarzeń w owych latach spotykali się z różnymi represjami ze strony ówczesnej władzy.