W dniu 17 stycznia 2019 roku, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w wernisażu wystawy "Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917-1921".

 

Wystawa odtwarza proces odrodzenia polskiej służby zagranicznej, który był milowym krokiem w odzyskiwaniu przez Polskę niezależnej i suwerennej pozycji na arenie międzynarodowej. Przybliżając zasługi bohaterów polskiej dyplomacji czasów II Rzeczpospolitej nie tylko oddajemy im hołd, ale pokazujemy również jak sprawna była to służba, przypominając jednocześnie o konieczności odwoływania się do jej etosu w dzisiejszych czasach – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas wernisażu wystawy „Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917-1921” na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Otwarcie wystawy było także okazją do ogłoszenia nazwisk laureatów tegorocznej edycji Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji.

 

Nagrodę główną w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski otrzymała Cristina Gonzalez Caizan za pracę "Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808 – 1809)”. Natomiast nagrodą główną w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji została uhonorowana Zofia Wojtkowska za pracę „Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego”