W 75. rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej, 28 lutego 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości państwowe upamiętniające pomordowane ofiary.

 

Rozpoczęła je Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego podczas której modlono się w intencji ofiar zamordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej.

 

Nasi bracia i siostry żyjący na Kresach godni są pamięci i modlitwy – powiedział na podczas liturgii bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 

Następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się uroczysty Apel Pamięci połączony z ceremonią składania wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości podkreślił, że 75 lat temu w Hucie Pieniackiej rozegrał się jeden z najstraszniejszych dramatów Kresów Wschodnich.

 

- Tego miejsca, które 75 lat temu tętniło życiem już nie ma, zniknęło z powierzchni ziemi wraz z tymi mieszkańcami, którzy w liczbie tysiąca zostali bestialsko i w niewyobrażalny sposób wymordowani przez ukraińskich nacjonalistów – mówił.

 

Szef UdSKiOR odczytał także zgromadzonym przed Grobem Nieznanego Żołnierza list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

 

"Jest to miejsce naznaczone straszliwą zbrodnią, o której pamięć - niezależnie od treści w które publicznie jest oblekana - głęboko wryła się w pamięć mieszkańców okolicznych wsi. Obszar Huty Pieniackiej od lat jest przestrzenią, gdzie od lat toczy się walka o prawdę historyczną" – napisał prezes Jarosław Kaczyński.

 

Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola przypomniała słowa zapisane przez biskupa Jana Cieńskiego: „Widziałem spaloną wieś i setki trupów zwęglonych po szopach i domach. Kobiety, niemowlęta - bez wyjątku - po kilkanaście osób w chacie czy stodole. Zaczęto zwozić trupy i kopać doły" – przypomniała.

 

Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości odczytanym przez podsekretarza stanu w kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego napisał, że wstrząsające okrucieństwo sprawców było całkowitym zanegowaniem chrześcijańskich podstaw naszej cywilizacji.

 

Los mieszkańców Huty Pieniackiej jest i na zawsze pozostanie na kartach historii i w polskich sercach – napisał prezydent.

 

List do uczestników uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem Pro Bono Poloniae Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzatę Gośniowską-Kolę.

 

 

W uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, posłowie Anita Czerwińska i Andrzej Melak, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w dowód uznania dla patriotycznej działalności oraz szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o zamordowanych Polakach w Hucie Pieniackiej został uhonorowany Medalem Pamięci przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Odznaczenie wręczyła Prezes Stowarzyszenia Pani Małgorzata Gośniowska-Kola.

 

Organizatorem uroczystości byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.