5 kwietnia 2019 r. na krakowskim Cmentarzu Rakowickim odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. płk. Stanisława Dąbrowy-Kostki.

 

W ostatnim pożegnaniu Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, po wojnie działacza antykomunistycznej konspiracji Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, honorowego obywatela Krakowa uczestniczyła rodzina zmarłego, przyjaciele i licznie przybyli mieszkańcy miasta. Obecni byli także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz, który odczytał list od Andrzeja Dudy.

 

Żegnając bohatera Jan Józef Kasprzyk powiedział - Pan Pułkownik zawsze wierzył w Boga i wierzył w Polskę. Pan Pułkownik zawsze miał nadzieję, że Polska będzie niepodległa, że podźwignie się nawet z największej niedoli.

 

Podkreślił, że zmarły był jednym z ostatnich kawalerów najświętszego polskiego odznaczenia wojskowego – Orderu Wojennego Virtuti Militari i jednym z ostatnich oficerów, który swoją nominację oficerską otrzymał w latach wojennych.

 

Stawił czoła trzem okupantom – niemieckiemu, sowieckiemu i komunistycznemu i doczekał się wolnej Polski, bo miał w sobie nadzieję, że jutrzenka wolności nadejdzie. Dzięki temu, że płk Dąbrowa-Kostka miał w sobie wiarę, nadzieję i miłość, doczekał wolnej Polski, mógł się jej przyglądać i nauczać młode pokolenie, jak kochać Ojczyznę - dodał Szef Urzędu.

 

Stanisław Dąbrowa-Kostka urodził się 11 października 1924 r. w Przemyślu. Był oficerem Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Orderem Polonia Restituta III i IV klasy, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej. Był autorem i współautorem publikacji o AK m.in. "W okupowanym Krakowie", "Hitlerowskie afisze śmierci", "Dynamit", "Akcja N", "Rozkaz: zdobyć więzienie".

 

Był również laureatem Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej IPN oraz honorowym obywatelem Jasła. Tytuł ten otrzymał za udział w akcji uwolnienia więźniów z tamtejszego więzienia w 1943 roku. Akcja ta oceniana jako jedna z najbardziej brawurowych w historii AK miała miejsce w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Z więzienia Gestapo w Jaśle odbito wtedy 66 torturowanych w nim żołnierzy konspiracji i ponad setkę innych więźniów. Żołnierze Armii Krajowej zrobili to bez ani jednego wystrzału. Pułkownik Dąbrowa-Kostka był ostatnim z żyjących uczestników tego historycznego wydarzenia.