10 kwietnia 2019 roku Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w spotkaniu wielkanocnym organizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Warszawa. Wydarzenie miało tym bardziej wyjątkowy charakter, że odbyło się w odnowionej siedzibie środowiska, w historycznym budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Wojewody Mazowieckiego i Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, a także dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Gości powitał Prezes Okręgu Warszawskiego Związku prof. Jerzy Majkowski. Następnie odbyła się ceremonia podczas której ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan środowisk kombatanckich poświęcił i pobłogosławił odnowioną siedzibę Związku.

 

Minister Jan Kasprzyk wspomniał w tym wyjątkowym dniu kombatantów, którzy zginęli 9 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Dziękuję za możliwość spotkania się z Państwem w okresie przedświątecznym, który zbliża nas do Tajemnicy Paschalnej. Jest to dzień wyjątkowy, ponieważ dziś przywołujemy pamięć tych, którzy 9 lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, a wśród nich Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pana płk. Czesława Cywińskiego i wielu Państwa kolegów. Czujemy jednak, że oni są wśród nas, że są z nami przy tym stole.

 

Szef UdSKiOR złożył też życzenia wszystkim zgromadzonym Drodzy Państwo, życzę Wam zdrowia, abyście jak najdłużej mogli się dzielić z nami i uczyć nas, tych trzech wartości: wiary, nadziei i miłości. Życzę Państwu wiele siły i pomyślności. Zapewniam, że w Urzędzie zawsze znajdą Państwo wsparcie i pomoc – tę instytucjonalna, jako wsparcie dla poszczególnych organizacji, ale też tę indywidualną dla wszystkich Weteranów i Kombatantów. Niech czas do Świąt Wielkiej Nocy płynący, pozwoli nam jeszcze bardziej umocnić się w tych trzech cnotach: wierze, nadziei i miłości.