W przededniu zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził swoich podopiecznych, którzy mieszkają w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Karola Dickensa na warszawskiej Ochocie.

 

- Kochani Kombatanci, jesteśmy w okresie Wielkiego Tygodnia, już jutro Wielki Czwartek, rozpoczyna się Triduum Paschalne. Za chwilę najważniejsze dla nas – chrześcijan święta. W tym czasie chcę być z Wami. Zanim przejdę do życzeń, chcę Wam podziękować za to, co uczyniliście dla Polski. Polska, tak jak Chrystus przez wieki, przeżywała swoją Golgotę. Jako Polacy przeżywaliśmy ją przez dwieście lat, ale potem przyszło zmartwychwstanie. Podobnie jak w Jerozolimie dwa tysiące lat temu Chrystus pokonał śmierć, tak nasza Ojczyzna po latach cierpień, prześladowań i męczeństwa zmartwychwstała. Jednak to zmartwychwstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie Wy. Dzięki temu, że Wam nigdy nie zabrakło wiary w Polskę.

Chciałbym Państwu życzyć, aby w Waszych sercach zawsze gościła wiara, nadzieja i miłość. Aby gościło poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i przeświadczenie, że my, młodsze pokolenie jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za wolną Polskę – powiedział Szef UdSKiOR.

 

Świąteczne spotkanie miało jeszcze jeden ważny wymiar – w podziękowaniu za służbę i poświęcenie dla Ojczyzny Minister Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” Kombatantów: Krystynę Certowicz, Annę Kaszyńską, Zbigniewa Kozierkiewicza, Jerzego Łuczyńskiego, Floriana Skwarka, Urszulę Stasińską, Bohdana Wcisło, Annę Wołowską oraz Jerzego Zawiszę.