To nie była tylko walka o suwerenność, to była walka o świat wartości – powiedział o udziale Polaków w walkach II wojny światowej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas środowych uroczystości upamiętniających 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowo-socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej, które odbyły się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

80 lat temu Polska, jako pierwszy kraj w Europie i na świecie, powiedział stanowcze „nie” dwóm największym zbrodniczym totalitaryzmom XX wieku – 1 września 1939 roku narodowo-socjalistycznej niemieckiej III Rzeszy, 17 września sowieckiej Rosji. To nasze „nie” okupione zostało ogromnymi stratami. Ale nie poddaliśmy się. Od pierwszego dnia wojny żołnierz polski, wspierany przez ludność cywilną, pokazywał, że w Polsce pojęcie honoru i walki o wolność jest najważniejsze – zauważył minister Kasprzyk, podkreślając, że rocznica zakończenia II wojny światowej w Polsce ma inny wymiar niż w wielu innych krajach europejskich. – 8 maja, obchodzony wszędzie jako Dzień Zwycięstwa, dla nas miał gorzki smak zwycięstwa. Brunatną okupację zastąpiła na dziesięciolecia okupacja czerwona – powiedział Szef Urzędu, przypominając zmagania Polaków z władzą komunistyczną, w tym m.in. wizytę w Polsce w 1979 r. papieża Jana Pawła II. – Nie poddaliśmy się – czerpiąc wzór i siłę właśnie od żołnierzy drugiej wojny światowej – mówił.

 

Specjalne listy do uczestników uroczystości skierowali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na zakończenie obchodów odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość uroczystości dopełniło odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada zgromadzonych na placu pododdziałów i pocztów sztandarowych przed Weteranami Walk o Niepodległość RP.