„A mury runą…” – utwór Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu uczniów Technikum imienia Armii Krajowej zainaugurował dwudniową konferencję Stowarzyszeń Osób Represjonowanych z powodów politycznych i działaczy opozycji antykomunistycznej, połączoną z jubileuszem XX-lecia Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu Świętokrzyskiego, które miały miejsce w dniach 14-15 czerwca br.

 

Owe „mury” runęły dzięki niezłomnej postawie, odwadze i niestrudzonej wierze działaczy opozycji antykomunistycznej. Zwrócił na to uwagę uczestniczący w uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwracając się do opozycjonistów licznie zebranych w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej: - Państwo obecni na tej sali jesteście tymi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się temu zbrodniczemu systemowi, jakim był komunizm. Za to jesteśmy Wam bardzo wdzięczni.

 

Jednocześnie Minister Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że owa dalsza praca na rzecz ojczyzny jest niezbędna i konieczna, aby ostatecznie przegnać cienie systemu zniewalającego przez lata Polaków: - Jesteśmy wdzięczni, że przez codzienną działalność starają się Państwo uczynić to, co spowoduje, że resztki tego obrzydliwego, szatańskiego systemu, jakim był komunizm wreszcie sczezła. Państwo próbujecie odbudowywać ducha narodu. Kiedy ten duch zostanie odbudowany nastąpi prawdziwe zwycięstwo nad tym zbrodniczym systemem.

 

Za właśnie powyższą działalność Szef UdSKiOR uhonorował medalami „Pro Patria” Stanisławę Gawlik, Teresę Małgorzatę Jurczyk, Jana Maciejewskiego, Bogdana Migasa, Ryszarda Sztando, księdza Marka Tabaszewskiego oraz Marzenę Zajączkowską.

 

Konferencja była organizowana przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.