W środę, 1 sierpnia 2019 r., w godzinę „W” w całej Warszawie zawyły syreny – dokładnie przed 75 laty wybuchło Powstanie Warszawskie.

 

Obchody rocznicowe zainaugurowało spotkanie przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez dowódcę Okręgu Warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela ps. „Monter” rozkazu rozpoczęcia powstania w Warszawie. Podczas uroczystości przed budynkiem przy ul. Filtrowej 68, gdzie mieściła się konspiracyjna kwatera sztabu dowódcy Okręgu Warszawa-Miasto AK, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że tu podpisany został rozkaz o tym, że 1 sierpnia o godz. 17 rozpocznie się tak długo oczekiwany czyn zbrojny.

 

Szef Urzędu podkreślił, że zryw 1 VIII 1944 r. był naturalną konsekwencją postawy, którą Polacy przyjęli 80 lat temu, kiedy w 1939 roku – jako pierwsi w Europie i na świecie – oparli się dwóm największym totalitaryzmom XX wieku. I dodał: W tym miejscu ludzie często zadają sobie pytanie: czy było warto, czy Powstanie miało sens, skoro okupione zostało tak wielkimi stratami? Chyba najpiękniejszą odpowiedź dał 25 lat temu Jan Paweł II, który w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powiedział, że tego czynu zbrojnego nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach politycznych i militarnych. było to coś więcej – było to określenie się po stronie wartości i była to kolejna odsłona odwiecznej walki dobra ze złem, a polscy Powstańcy warszawscy po raz kolejny stanęli po stronie dobra i wartości, które tworzą cywilizację łacińską, a przeciwko złu – uosabianemu przez niemieckiego okupanta.

 

Wystąpienia okolicznościowe wygłosili także przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, zastępca burmistrza dzielnicy Ochota Ewa Kacparzak-Szymańska oraz przedstawiciel IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota Bogdan Bartnikowski. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, służb mundurowych i organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

 

Weterani, przedstawiciele instytucji państwowych i warszawiacy złożyli również hołd Bohaterom stolicy przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W tym symbolicznym miejscu ze szczególnie emocjonującym przemówieniem zwrócił się do zebranych prof. Leszek Żukowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, obecnie Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Minister Kasprzyk złożył wieniec wraz z Przewodniczącym Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzią Bogusławem Nizieńskim.

 

Następnie punktualnie o godz. 17.00 – w godzinie „W” – uczestnicy obchodów zebrali się na Powązkach Wojskowych przed Pomnikiem Gloria Victis. Uroczystość z udziałem m.in. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się minutą ciszy przy dźwięku syren, po której odegrano hymn państwowy oraz hejnał warszawski. Po modlitwie poprowadzonej przez ordynariusza polowego bp. Józefa Guzdka pododdział honorowy z pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddał salwę honorową. Wieńce przed pomnikiem złożyły delegacje najwyższych władz państwowych wraz z Powstańcami Warszawskimi.