W piątek, 2 sierpnia br. w stołecznym Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odsłonięto pomnik gen. bryg. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik wojny obronnej 1939 roku i Powstania Warszawskiego oraz wieloletni prezes Związku Powstańców Warszawskich został upamiętniony w przeddzień pierwszej rocznicy swojej śmierci.

 

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika udział wzięli uczestnicy Powstania Warszawskiego, inicjatorzy i fundatorzy upamiętnienia, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecni byli także harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

 

Panie Generale, dziękujemy za wszystko, co uczyniłeś dla Polski w czasie wojny, za to, by pamięć o Powstaniu Warszawskim nie zginęła, za spotkania z młodymi ludźmi i uczenie ich patriotyzmu czasu pokoju. Wierzę głęboko, że pod tym pomnikiem z Twoimi podkomendnymi, przyjaciółmi, z władzami państwowymi i samorządowymi będziemy spotykać się co roku, aby oddać Ci hołd i cześć za to, że umiłowałeś niepodległą Polskę ponad wszystko – powiedział minister Kasprzyk podczas piątkowej uroczystości.

 

To pierwszy pomnik Powstańca Warszawskiego w Warszawie. Jego lokalizacja jest naprawdę wspaniała – stwierdził natomiast ppłk Zbigniew Galperyn „Antek”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ordynariusz polowy WP bp Józef Guzdek, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem generała.

 

Gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018) ps. „Motyl” był polskim lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Podczas powstania przeszedł szlak bojowy z Woli, przez Starówkę, Śródmieście, Czerniaków, Mokotów do Śródmieścia. Uczestniczył m.in. w szturmach na Dworzec Gdański, desancie kanałami na pl. Bankowy (zakończonym niepowodzeniem). Za bohaterstwo dwukrotnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyż Walecznych. W latach 2004–2014 pełnił funkcję sekretarza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, był członkiem założycielem, a w latach 1989–1994 i 1997–2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Należał do grupy inicjatywnej utworzenia w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego.