Weterani walk o Niepodległość RP wzięli udział w centralnych uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbyły się

1 września 2019 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Obrońcom naszej wolności towarzyszył podczas tego ważnego wydarzenia Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Polski przybyli goście z czterdziestu państw, delegacjom zagranicznym często przewodziły głowy państw lub szefowie rządów. Obecne były również najwyższe polskie władze państwowe, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa różnych wyznań, przedstawiciele środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej, członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, harcerze, a także obywatele mieszkający w kraju i za granicą.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przeglądu pododdziałów i zmiany posterunku honorowego. Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podziękował kombatantom za ich walkę o suwerenność Polski i innych krajów Europy: – Czcimy i składamy hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy czoła i z wdzięcznością całujemy ręce Kombatantów, naszych wspaniałych obrońców Ojczyzny, tych, którzy walczyli za „wolność naszą i waszą” na wszystkich frontach ówczesnego świata. Drodzy Kombatanci, drodzy żołnierze naszej wolności, z całego serca Wam za to dziękujemy, gdziekolwiek jesteście teraz na świecie.

 

Prezydent przypomniał także o ponad 22 tysiącach ofiar zbrodni w Katyniu i innych miejscach kaźni: – To była straszliwa hekatomba polskiej inteligencji, to była straszliwa hekatomba naszego narodu, to było wycinanie z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. Z polskiej tkanki narodowej w szerokim tego słowa znaczeniu, bo myślę tutaj o obywatelach państwa polskiego, ściśle mówiąc narodowości bardzo różnej: Polakach, Żydach, Ukraińcach, Rusinach – wszyscy byli oficerami polskiej armii, wszystkich ich potraktowano jednakowo, wszystkich ich bestialsko pomordowano – zaznaczył.

 

Z kolei prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier przyznał, że rozpętana przed 80 laty wojna była zbrodnią popełnioną przez jego rodaków: – Ta wojna była zbrodnią niemiecką. Historia tego miejsca jest tego świadectwem. Już od pierwszego dnia wojny Niemcy ostrzeliwali Warszawę. Przez lata siali ogromne spustoszenie w tym mieście. Całe dzielnice miasta zrównali z ziemią. Deportowali jego mieszkańców. Mordowali mężczyzn, kobiety i dzieci. Polska, jej kultura, jej miasta, jej mieszkańcy – wszystko, co żywe, miało zostać unicestwione – powiedział, dziękując Polakom za to, że możliwe było pojednanie między oboma narodami. Steinmeier podkreślił ponadto, że Niemcy nigdy nie zapomną krzywd, które wyrządzili swoim sąsiadom.

 

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence zwrócił uwagę na bohaterską postawę Polaków, którzy nigdy nie poddali się w walce przeciwko dwóm wielkim totalitaryzmom XX wieku: – Ciężko jest tym z nas, którzy nie są Polakami, zrozumieć, jakie potworności rozpoczęły się tutaj 80 lat temu, 1 września 1939 roku. W przeciągu tygodni armia nazistowskich Niemiec z zachodu i komunistycznego Związku Radzieckiego ze wschodu podzieliły ten kraj, rozerwały na strefy okupacyjne. Maniakalny dowódca nazistów wydał rozkaz fizycznego zniszczenia wroga i nakazał bezlitosną, okrutną śmierć polskich mężczyzn, kobiet i dzieci – zaznaczył Pence, dodając: – W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walki przeciw tyranii Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów.

 

Następnie miał miejsce salut narodowy, po czym szefowie każdej z delegacji uderzyli w Dzwon Pamięci i złożyli wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących wszystkie rodzaje Polskich Sił Zbrojnych.

 

Oficjalną część obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zwieńczyła uroczysta Msza święta w Katedrze Polowej WP, odprawiona przez ordynariusza polowego WP bp. Józefa Guzdka w intencji ofiar wojny oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy, którzy walczyli na wszystkich frontach tego największego w historii konfliktu zbrojnego. Zebrani na Eucharystii w sposób szczególny modlitwą otoczyli również kombatantów w dzień ich święta - 1 września został ustanowiony Dniem Weterana walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.