W środę, 11 września 2019 r., w historycznym gmachu PAST-y w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odbył się Sprawozdawczo-Wyborczy Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Okręgu Warszawa Związku. W otwarciu zjazdu udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego ŚZŻAK i odegranie hymnu narodowego, po czym zebrani uczcili minutą ciszy pamięć śp. płk. Jerzego Majkowskiego – prezesa Okręgu Warszawa i członka Zarządu Głównego Związku, który odszedł na wieczną wartę w lipcu br. Następnie minister Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” zasłużonych Weteranów – działaczy Związku – w uznaniu Ich szczególnego zaangażowania w kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

 

„Pro Patria”, czyli „dla Ojczyzny”, to dewiza, która przyświeca wszystkim obecnym tutaj członkom okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dali Państwo w czasie II wojny światowej – w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej – najwyższy dowód tego, że słowa „pro Patria” są dla Was najważniejsze. W Waszych sercach, umysłach, czynach wyrażała się w praktyce ta myśl, że można poświęcić wszystko „pro Patria” – dla Ojczyzny. I za to moje pokolenie i następne pokolenia będą Wam dozgonnie wdzięczne – powiedział Szef UdSKiOR do obecnych na zjeździe Weteranów, dodając:

 

Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem tego, że nie żyjecie Państwo tylko przeszłością i historią, ale działacie dalej, chcecie przenosić ideały, które były udziałem Waszego pokolenia, w przyszłość. Stowarzyszenie, jakim jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, ma ogromne pole działania i oddziaływania. Za to też jesteśmy Wam bardzo wdzięczni.

 

Medalem „Pro Patria” uhonorowani zostali Irena Chlabicz, Michał Frączyk, Irena Ihnatowicz, Jerzy Kozłowski, Halina Kurpińska, Wanda Maria Sławeta, Jan Stańczyk oraz Stefan Szwakopf.

 

Część oficjalną zjazdu zakończyły podziękowania dla radnych m.st. Warszawa – Olgi Semeniuk i Filipa Frąckowiaka, którzy wspierają działalność warszawskiego okręgu ŚZŻAK.