IV Zjazd Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zorganizowany w Ziemi Świętej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych we współpracy z Ambasadą RP w Izraelu rozpoczął się w niedzielę, 13 października br. Tego dnia polscy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” wraz z Weteranami Walk o Niepodległość RP i delegacją państwową, której przewodniczył Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, wylądowali w Tel-Awiwie.

 

Na lotnisku przybyłych powitał Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Następnie uczestnicy Zjazdu udali się do budynku Ambasady, by spełnić swój obywatelski obowiązek i oddać głos w wyborach parlamentarnych. Tam doszło również do niezapomnianych spotkań. Na Helenę Szarek, która w okresie okupacji niemieckiej przez trzy lata ukrywała Wełwko Alperina – osobę narodowości żydowskiej, czekała Szoszana, żona ocalonego, a zarazem koleżanka ze szkoły pani Heleny. Z kolei Janina Rościszewska spotkała mieszkającego obecnie w Izraelu Pawła Wagnera, którego jej rodzice ukrywali w czasie II wojny światowej przez ponad trzy lata, kiedy był zaledwie kilkuletnim chłopcem.

 

Późnym popołudniem polska delegacja udała się do Hajfy. Tam, przed tablicą ku czci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża w Klasztorze karmelitów bosych Stella Maris w Hajfie, minister Kasprzyk, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński, sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski oraz „Sprawiedliwi” złożyli kwiaty. Pochodząca z Breslau (obecnie Wrocław) karmelitanka – nawrócona na chrześcijaństwo Żydówka – zginęła w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau w 1942 roku. Wcześniej w Klasztorze odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.

 

Poniedziałek, 14 października br., rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w Kościele św. Piotra w Tyberiadzie nad Jeziorem Galilejskim. To tutaj w 1945 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa ufundowali Ołtarz Ojczyzny. Monument, mający formę ołtarza polowego, został zaprojektowany i wyrzeźbiony przez jednego z żołnierzy Armii Andersa, porucznika Tadeusza Zielińskiego. W tym wyjątkowym miejscu Szef UdSKiOR uhonorował polskich „Sprawiedliwych” medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Odznaczeni zostali: Zofia Krzyżanowska, Helena Antonina Troszczyńska, Stefan Mikołajczyk (medale „Pro Bono Poloniae”), Jadwiga Gawrych, Zofia Hołub, Lucjanna Maria Kuźnicka, Alfred Kwarciak, Helena Szarek, Krystyna Wiśniewska, zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma oraz przewodniczący Rady Fundacji Ormiańskiej KZKO Maciej Bohosiewicz (medale „Pro Patria”).

 

Stajemy dziś w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, kolebce naszej wiary i cywilizacji. Stajemy tu w szczególnym dla nas, Polaków, roku, który jest ważny, ale również bolesny. Obchodziliśmy w nim 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła exodus Polaków, m.in. do Ziemi Świętej. Kiedy wspominamy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, mamy wówczas świadomość, że właśnie tu – w ojczyźnie Jezusa Chrystusa – z armii niewolników, którą byli w czasie zsyłki syberyjskiej, nabrali wiary i siły, stając się armią zwycięzców. Monte Cassino, Ankona, Bolonia – ten triumfalny marsz „Andersiaków” nie byłby możliwy, gdyby nie to miejsce, w którym przez blisko rok szkolili się i nabierali wiary, że ostatecznie dobro zwycięży zło, że jeszcze Polska nie zginęła – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w okolicznościowym przemówieniu, zwracając się do obecnych wśród uczestników uroczystości Weteranów Armii Andersa.

 

Stajemy w ojczyźnie Jezusa Chrystusa wspólnie z gronem polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Wyście najpiękniej odczytali Janową Ewangelię, że nie ma większej miłości nad tę, jeśli ktoś życie swoje oddaje za swoich przyjaciół. Dzięki Wam każdy z nas może być dumny, że jest Polakiem! – zakończył minister Kasprzyk.

 

Uroczystość zwieńczyła ceremonia złożenia wieńca przez polską delegację przed Ołtarzem Ojczyzny.