8 listopada br. w LXXVI Liceum Ogólnokształcącemu im. marszałka Józefa Piłsudskiego na warszawskiej Pradze odbyła już IX Sztafeta Pokoleń, w której udział wzięli szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, zarząd Dzielnicy Warszawa Praga-Północ, weterani walk o niepodległość RP i młodzież szkolna.

 

W tym roku Sztafeta Pokoleń miała charakter wyjątkowy ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicę heroicznego czynu Powstańców Warszawskich, 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku, które obchodzimy w tym roku.

 

Był to też moment szczególny bowiem w uznaniu misji jaką od lat pełni liceum, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk udekorował sztandar szkoły Medalem „Pro Bono Poloniae”. Podczas piątkowej uroczystości miała również miejsce ceremonia przekazania przez Bohaterów naszej wolności przesłania Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP przedstawicielom młodego pokolenia.

 

Na zakończenie IX Sztafetę Pokoleń uświetnił koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Artura Małeckiego i program artystyczny pt. „Na nowo. Warszawa 1945-1955” przygotowany przez młodzież szkolną we współpracy z Domem Spotkań z Historią.