Oficjalne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w samo południe, 11 listopada br., na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

 

Wcześniej, w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent uhonorował kilkadziesiąt osób zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk – historyk i działacz społeczny – został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Uroczystość na pl. Piłsudskiego, w której uczestniczyli także przedstawiciele Wojska Polskiego, w tym najwyżsi dowódcy wojskowi, Weterani Walk o Niepodległość RP, a także poczty sztandarowe, harcerze i tłumnie przybyli Polacy z całego kraju. rozpoczęło podniesienie flagi narodowej i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Odśpiewanie hymnu narodowego, Apel Poległych i salwa honorowa poprzedziły uroczystą odprawę wart, po której okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. – Niechże to będzie, na dziesięciolecia i stulecia naszej dalszej historii, dla nas najważniejsze przesłanie, że jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tych ponad 1050-letnich korzeni. Z tej naszej wielkiej tradycji – powiedział prezydent, apelując, by zjednoczyć się w służbie Ojczyźnie, niezależnie od różnic, jakie nas, Polaków, dzielą.

 

Ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i defilada pododdziałów Wojska Polskiego zwieńczyła obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Hołd bohaterom naszej wolności oddał także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.