We wtorek, 12 listopada 2019 r., w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny” zorganizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundację "Cultura Memoriae".

 

Wydarzenie odbywające się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości było symbolicznym oddaniem hołdu działaczom podziemia niepodległościowego, powstańcom, więźniom, a także wszystkim ofiarom i bohaterom I i II wojny światowej i okresu powojennego, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. Wśród zaproszonych gości znaleźli się kombatanci, osoby represjonowane, działacze opozycji antykomunistycznej, a także przedstawiciele młodego pokolenia. W koncercie udział wzięli również przedstawiciele polskich władz państwowych, kościelnych i generalicji, m.in. arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

 

Gościem honorowym wydarzenia był Józef Walaszczyk, polski „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który w tych dniach świętuje 100. rocznicę urodzin. W uznaniu zasług Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odznaczył Jubilata medalem „Pro Bono Poloniae”.

 

Z kolei medalem „Pro Patria” została uhonorowana Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Specjalne podziękowania organizatorzy skierowali do zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która była głównym sponsorem wydarzenia.

 

101 lat temu Polska powstała z grobu po blisko półtora wiekowej niewoli. Nasi sąsiedzi, którzy rozszarpali Rzeczpospolitą w końcu XVIII, byli przekonani, że narodowi polskiemu nigdy nie zaświeci jutrzenka wolności. Tak się jednak nie stało, bo przetrwał duch narodu, który umiłował wolność ponad wszystko. W tym celu potrzebna była wielka troska o to, aby przetrwała polska kultura i język, a także głęboka wiara w Boga. Kolejne pokolenia miały ogromną wiarę w to, że Polska powstanie i to pokrzyżowało plany zaborców. Polska niepodległa, II Rzeczpospolita, wychowała najpiękniejsze chyba pokolenie, które wiarę w to, że Polska zawsze musi być niepodległa, wyssało z mlekiem matki i w czasie ogromnej próby, jaką była II wojna światowa, pięknie zdało swój egzamin – z miłości i wiary w Polskę – powiedział Szef UdsKiOR w okolicznościowym przemówieniu, dodając:

 

Dzisiaj po latach kłaniamy się nisko przedstawicielom pokolenia II Rzeczpospolitej, które w czasie II wojny światowej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego na wszystkich frontach wojennych i również w latach powojennych walczyło orężnie i bezorężnie, wierząc w Polskę. Składamy dzisiaj hołd pokoleniu II RP, którego przedstawiciele są tak licznie obecni na tej sali. Państwo czerpali siłę od swoich ojców i dziadów. My, współcześni, chcemy czerpać siłę i wiarę w Polskę od Was i dziękujemy Wam za to, że uczycie nas, jak kochać Polskę i drugiego człowieka – podkreślił Minister Kasprzyk.

 

W części artystycznej koncertu goście usłyszeli utwory m.in. Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także „Warszawiankę” Karola Kurpińskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

 

Wydarzenie, jak co roku, zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae we współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej i Związkiem Powstańców Warszawskich. Koncert został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.