W VI Krakowskich Zaduszkach za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, które odbyły się w sobotę, 16 listopada br., w Bazylice Mariackiej, uczestniczyli przedstawiciele polskich władz i instytucji państwowych, m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, a także licznie przybyli mieszkańcy Krakowa.

 

Uczestnicy tegorocznych Zaduszek, wśród których znaleźli się także kombatanci z rodzinami, przedstawiciele Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, orkiestra wojskowa i grupy rekonstrukcyjne, przeszli w „Przemarszu Wyklętych” krakowskim Rynkiem Głównym do Bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, prześladowanych przez reżim stalinowski w powojennej Polsce. Wcześniej w Bazylice odbyły się wypominki, podczas których odczytanych zostało 179 nazwisk tych, którzy walczyli i polegli w walce z komunistami.

 

Po Eucharystii Szef UdSKiOR uhonorował medalem „Pro Bono Poloniae” organizatora VI Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych Dariusza Walusiaka – pisarza i reżysera, autora książek i filmów poświęconych m.in. historii członków powojennej konspiracji niepodległościowej oraz pamiątkowym ryngrafem działacza pozycji antykomunistycznej Antoniego Piekałkiewicza.

 

Żołnierze Niezłomni byli rycerzami dobrej i słusznej sprawy, ponieważ oddawali swoje zdrowie i życie w walce ze złem, wierząc, że dobro zwycięży. Nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie ich walka oraz wiara w Boga i wolną Polskę. Pamięć o nich jest fundamentem wolnej i najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Musimy również modlić się o to, aby nie była ona już nigdy więcej opluwana i zakłamywana – powiedział do zebranych minister Kasprzyk.

 

Patronat honorowy nad VI Krakowskimi Zaduszkami za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych objął ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.