W poniedziałek, 18 listopada br., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wyniki kampanii „Niepodległą mamy we krwi”, w której udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Kampania społeczna, której celem była promocja honorowego krwiodawstwa oraz upamiętnienie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, została zainaugurowana 1 września br. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji podsumowane zostały wyniki kampanii. W ciągu niecałych trzech miesięcy udało się zebrać ponad 2 tys. litrów krwi.

 

Tegoroczna edycja akcji krwiodawstwa rozpoczęła się wraz z 80. rocznicą wybuchu II wojny, 1 września. Wspominaliśmy tych, którzy w latach II wojny światowej i w czasie zmagań powojennych nie szczędzili swojej krwi, aby Polska była wolna, aby następne pokolenia były wolne. Nasi weterani realizowali coś, co nazywa się patriotyzmem czasu wojny. Przelewali krew, oddawali zdrowie, często życie, z myślą o nas – o tych, którzy przyjdą – powiedział Szef UdSKiOR, podkreślając, że uczestnicy kampanii mogą nazwać siebie „patriotami czasu pokoju”:

 

Wy, drodzy państwo, realizujecie najpiękniej patriotyzm czasu pokoju, oddając krew dla drugiego człowieka, wiedząc, że ktoś na nią czeka. Za to bardzo serdecznie pragniemy państwu podziękować, także w imieniu kombatantów, którzy w ramach tej akcji skorzystali z państwa ofiarności. To świadczy o tym, że nie ginie w Polakach poczucie solidarności z drugim człowiekiem – zakończył minister Kasprzyk.

 

List do uczestników uroczystości skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaznaczył w nim, że kampania „jest wyjątkowym hołdem oddanym tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny”.

 

Podczas spotkania wręczone zostały także odznaczenia, nagrody, podziękowania i wyróżnienia.