We wtorek, 19 listopada 2019 r., w historycznym gmachu PAST-y w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odbyło się Zebranie Plenarne Zarządu Okręgu Warszawa ŚZŻAK, podczas którego Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował szczególnie zasłużonych członków Związku medalami „Pro Patria”.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk odznaczył pięciu członków Okręgu Warszawa ŚZŻAK medalami „Pro Patria” przyznawanymi osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Wśród wyróżnionych znaleźli się: kpt. Irena Komorowska, kpt. Jan Kosiorek, kpt. Janina Marchwicka, por. Maria Popowska oraz por. Zofia Więckowska. Odznaczenia odebrali w imieniu wyróżnionych członkowie rodzin.

 

Czas nieubłaganie płynie, ale wierzymy, że dzięki temu, iż tak aktywnie i wspaniale prowadzą Państwo swoją działalność, to etos Armii Krajowej nigdy nie odejdzie w przeszłość. Jej idea jest przez cały czas obecna wśród nas, nawet wtedy, kiedy odchodzą od nas jej żołnierze. Tworzą oni wraz z nami nieustający krąg tych, którzy odeszli, którzy są i którzy przyjdą po naspowiedział do zebranych Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim odznaczonym medalem „Pro Patria” i odznaką „Kolumbowie” oraz podziękować za to, że nadal chcą Państwo ideę Armii Krajowej przenosić w przyszłość. Spotykają się Państwo z młodym pokoleniem, dzięki czemu możliwe jest budowanie łańcucha pokoleń, którego kolejne ogniwa – zakorzenione głęboko w przeszłości – budowane będą przez następne pokolenia w przyszłości. Daje to nadzieję, że idea, której Państwo byli i są wierni, nigdy nie zginie, podobnie jak niepodległa Polska – podkreślił minister Kasprzyk.