13 lutego br. w gmachu Sejmu RP odbył się wernisaż wystawy „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920. W 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem”, którą przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Podczas uroczystości głos zabrała wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. W swoim wystąpieniu przypomniała, że tego dnia, kiedy gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem, w Warszawie obradował Sejm Ustawodawczy: - Marszałek Wojciech Trąmpczyński podkreślił wówczas w swoim wystąpieniu znaczenie powrotu Polski nad Bałtyk dla przyszłości naszego kraju (...) Dla upamiętnienia tamtych ważnych wydarzeń, tego doniosłego aktu historycznego Sejm RP podjął uchwałę ogłaszając rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreślał znaczenie tego wydarzenia sprzed lat: - W lutym 1920 r. Polska otrzymała decyzją mocarstw zachodnich zaledwie 140 km dostęp do morza. Te 140 km przekształciło się w pas wybrzeża, w którym był port w Gdyni, powstała Marynarka Wojenna RP, flota handlowa. Ta opowieść niech będzie przykładem dla nas współczesnych. Ta wystawa przypomina historię wykorzystanej szansy i historię tego jak należy wolność zagospodarować.

 

Podczas wernisażu zaprezentowano również okolicznościową monetę kolekcjonerską „100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem”, którą 6 lutego br. wyemitował Narodowy Bank Polski.


Wystawa ukazuje dokumenty, ilustracje pochodzące z ówczesnej prasy. Stanowi również formę upamiętnienia osób zaangażowanych w sprawę odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku takich jak dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller i kaszubski działacz Antoni Abraham. Przedstawiona została także sprawa odzyskania przez Polskę Pomorza i Powiśla na konferencji w Wersalu, początki polskiej Marynarki Wojennej oraz przypomina związki Polski z Bałtykiem od początku istnienia państwa polskiego. Znalazły się na niej także archiwalne fotografie ukazujące powitanie Wojska Polskiego przez mieszkańców miast Pomorza i Powiśla.