We wtorek, 15 lipca br. w Warszawie pożegnaliśmy śp. Kazimierza Potockiego – wieloletniego Prezesa warszawskiego i krajowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Nabożeństwo żałobne odbyło się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W pogrzebie oprócz rodziny, licznie zgromadzonych przyjaciół i członków Związku, uczestniczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: – Składamy dzisiaj hołd i wdzięczność Człowiekowi, który ukochał Polskę ponad wszystko. Ci, którzy Pana Prezesa znali, wiedzą, że sprawy Rzeczypospolitej były dla niego najważniejsze. W duchu przywiązania do tradycji niepodległościowej przewodził przez wiele lat środowisku niezwykłemu, skazanemu w PRL-u na zapomnienie, a i w III RP przez wiele lat środowisku niedocenianemu – środowisku żołnierzy górników. Przewodniczył środowisku ludzi, którzy za wierność Polsce, za przywiązanie swoje oraz swoich rodzin do tradycji niepodległościowej płacili cenę pracy niewolniczej, do jakiej zmuszeni zostali w czasie tzw. służby wojskowej w kopalniach i kamieniołomach. Komuniści chcieli w ten sposób złamać ducha tych młodych ludzi. Ten straszny plan się nie udał. Ich ducha nie dało się złamać.

 

Z przykładu życia Pana Prezesa możemy czerpać siłę i pamiętać, że nigdy nic nie zgasi ducha narodu, że nigdy nic nie zegnie polskiego karku przed niewolą i przemocą. Ta lekcja pozostanie w naszych sercach i umysłach na zawsze – podkreślił Szef UdSKiOR.

 

Po Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego kondukt żałobny wyruszył na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.