Z okazji zbliżającego się Święta i jubileuszu 25-lecia Dowództwa Garnizonu Warszawa, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował jednostkę medalem „Pro Bono Poloniae” i odznaczył jej oficerów, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny medalem „Pro Patria”.

 

Medal "Pro Patria" otrzymali:

  • płk Tomasz Dominikowski
  • płk Andrzej Drozd
  • płk Witold Lipiński
  • płk Andrzej Ryniak
  • płk Leszek Szcześniak
  • ppłk Artur Wysocki

Na zakończenie uroczystości głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk: Cieszę się, że jako Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mogłem podziękować zarówno instytucji jaką jest Dowództwo Garnizonu Warszawa, jak i oficerom szczególnie zasłużonym dla kultywowania tradycji niepodległościowych. Dla większości z nas Dowództwo kojarzy się przede wszystkim z tymi wszystkimi uroczystościami i oprawami wojskowymi, tego wszystkiego, co dla historii i ducha narodu jest ważne. Cieszę, że Kombatanci zawsze mogą na Państwa liczyć, że żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa towarzyszą naszym Weteranom również w Ich ostatniej drodze.

 

Ojciec  święty Jan Paweł II, który miał ogromną wrażliwość jeśli chodzi o sprawy wojska, tradycji i munduru, na spotkaniu z legionistami  w 1975 roku powiedział – dobrze, że strzeżecie tych wszystkich śladów polskości i życzę Wam by po Was przyszły pokolenia dla których to, co wy robicie również będzie bardzo ważne – Dowództwo Garnizonu Warszawa wypełnia te życzenia Jana Pawła II skierowane do Weteranów walk o niepodległość. To Wy strzeżecie tego wszystkiego, co podtrzymuje ducha narodu z najważniejszym tego symbolem jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza i wieczny płomień, którego jesteście strażnikami.

 

Podczas czwartkowej uroczystości również dowódca warszawskiego garnizonu generał dywizji Robert Głąb wręczył odznaczenia i wyróżnienia swoim żołnierzom i pracownikom cywilnym Garnizonu.