Inauguracją akcji "Światełko dla Armii Krajowej" 14 lutego 2017 roku rozpoczęły się centralne obchody 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W obecności p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszka Żukowskiego, kombatantów i harcerzy zapalony został znicz przy tablicy upamiętniającej Akcję pod Arsenałem.

 

To światełko jest wyrazem naszej wdzięczności i pamięci dla pokolenia Armii Krajowej, dla tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej walcząc z Niemcami, walcząc z Sowietami. To jest hołd dla tych, którzy potem w okresie powojennym cierpieli dlatego, że byli żołnierzami AK, znosili szykany ze strony władz komunistycznych, ale to także hołd dla tych, którzy w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę i dla tych, którzy są wśród nas, dla bohaterów naszej wolności, dla tych, którzy etos Armii Krajowej przenieśli we współczesne czasy – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

 

Podkreślił, że żołnierze Armii Krajowej najpiękniej wypełniali tę ewangeliczną zasadę, że nie ma większej miłości od tej, jeśli ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół. W dzień zakochanych, w dzień miłości, warto pokazać, że oni tę miłość nosili tak mocno w sercach i tu pod Arsenałem, ta miłość aż krzyczy dodał p.o. Szefa UdSKiOR.

 

Organizatorem uroczystości 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w  Armię Krajową jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.