Uroczysta gala odbyła się 10 marca 2017 roku na stadionie PGE Narodowym. Wzięła w niej udział córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marta oraz brat, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, a także p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele rządu i parlamentu.

 

Czuję ogromną satysfakcję otrzymując tę nagrodę. Największa satysfakcja płynie z idei nagrody powiedział Andrzej Gwiazda, legenda Solidarności, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność” odbierając statuetkę.

 

Prezydent RP Andrzej Duda, honorowy członek Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, dziękując za przyznanie nagrody panu Andrzejowi Gwieździe, podkreślił, że był on dla pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego postacią pomnikową. Chcę to bardzo mocno i wyraźnie podkreślić. Był nie tylko kimś, kogo pan prezydent Lech Kaczyński uważał za swojego starszego przyjaciela, ale był kimś, kogo pan prezydent na pewno uważał za wzór – wzór człowieka, wzór niezłomnego patrioty. I niech tylko dodatkiem do tego będzie fakt, że był jedną z pierwszych osób, które pan prezydent profesor Lech Kaczyński uhonorował najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Jak pan prezydent wtedy napisał w swoim postanowieniu: „Za działalność na rzecz demokratycznej i wolnej Polski” – wolnej Polski – powiedział.

 

Nagroda jest przyznawana przez Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powołany w 2011 roku. Jej laureatami w poprzednich latach zostali: Władysław Stasiak (2011, pośmiertnie), Krzysztof Wyszkowski (2012), prof. Krzysztof Szwagrzyk (2014), Zofia Romaszewska (2015) oraz Andrzej Duda (2016).

 

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP