Mieszkającego na stałe w Rzymie weterana II wojny światowej 17 maja 2017 r. odwiedziła oficjalna delegacja przedstawicieli polskich władz, która bierze udział w obchodach 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

 

Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z wicemarszałkami Senatu Marią Koc i Sejmu Joachimem Brudzińskim oraz pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anną Marią Anders, córką gen. Andersa uhonorowali ppłk. Eryka Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria” oraz Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.

 

Ppłk. Eryk Jankowski od 1942 r. służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W marcu 1943 r. ukończył szkołę podchorążych rezerwy, służył jako dowódca plutonu w 3. szwadronie 12. Pułku Ułanów Podolskich. 1 kwietnia 1945 r. został mianowany na stopień ppor. Uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. Był dwukrotnie ranny: w bitwie o Monte Cassino (12.05) i Piedimonte San Germano (22.05). Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino.