Uroczystość wręczenia Medalu „Pro Patria” odbyła się 1 sierpnia 2017 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczącym się w dawnym warszawskim areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej, w którym Rotmistrz Witold Pilecki został  zamordowany przez komunistycznych oprawców.

 

Ten medal – wyraz naszej wdzięczności – miał być wręczony pani Zofii w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, 14 lutego. Nie udało się to wtedy, ale rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu Armii Krajowej, której jednym z największych rycerzy był ojciec pani Zofii jest doskonałym momentem by tym odznaczeniem podziękować za pani walkę o pamięć i prawdę powiedział podczas ceremonii p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Nie powinnam być tak fetowana jako osoba, która robi coś wyjątkowego. To moja powinność. Całe życie poświęciłam tej pięknej postaci nie dlatego, że akurat był to mój ojciec, ale dlatego, że był to niezwykły człowiek, nie do powtórzenia. Dobrowolnie poszedł do piekła i przetrwał tam dwa lata i siedem miesięcy – powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz. Ten człowiek potrafił zjednoczyć wszystkie opcje polityczne dla wspólnego celu, dla życia ludzkiego – podkreśliła i przypomniała o misji Pileckiego, który zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych.

 

Uroczystość uhonorowania Zofii Pileckiej-Optułowicz Medalem „Pro Patria” odbyła się podczas przekazania jej symbolicznego klucza do sali wolontariatu, w której córka Rotmistrza honorowa wolontariuszka muzeum będzie mogła spotykać się z młodzieżą i uczyć młode pokolenie historii Polski oraz kontynuować kultywowanie pamięci o swoim ojcu.