3 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody literackiej im. Marka Nowakowskiego. Laureatem został muzyk i tekściarz Paweł Sołtys za prozatorski debiut – zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

 

Podczas uroczystości odczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda podkreślił w nim, że Marek Nowakowski był świadkiem dziejowych zwrotów, które widział przez pryzmat losów człowieka. W literackim świecie Marka Nowakowskiego każdy mógł się poczuć ważny i wartościowy – napisał prezydent.

 

List do uczestników uroczystości skierował również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zaznaczył, że Marek Nowakowski był mu bardzo bliski. Skłamałbym jednak, gdybym napisał, że z Markiem Nowakowskim wiązała mnie więź li tylko czytelnicza, wynikająca z zafrapowania jego genialną metodą odmalowywania peryferyjnego świata. Była to także bliskość ideowa, w czasach dawniejszych wynikająca z niezgody na PRL, a w latach nam bliższych z podobnej diagnozy polskiego losu, stanu Rzeczpospolitej oraz duchowej kondycji Polaków – napisał premier Kaczyński.

 

Nagroda Literacka imienia Marka Nowakowskiego została ustanowiona przez Bibliotekę Narodową rok temu. Pierwszym laureatem został Wojciech Chmielewski za całokształt twórczości. Nagroda jest przyznawana pisarzom-autorom opowiadań o tematyce warszawskiej, która była bliska Markowi Nowakowskiemu.

 

Marek Nowakowski, ur. 2 marca 1935 r. w Warszawie, zmarł 16 maja 2014 r. Był jednym z najważniejszych prozaików polskiej literatury powojennej, mistrzem małych form narracyjnych. Był twórcą realizmu peryferyjnego. Jego dzieła to m.in. „Ten stary złodziej”, „Benek Kwiaciarz”, „Silna gorączka”, „Robaki", „Wesele raz jeszcze”, „Chłopiec z gołębiem za głowie”, „Raport o stanie wojennym”.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402