Weterani 2. Korpusu Polskiego wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych złożyli hołd żołnierzom spoczywającym na cmentarzu w Mignano Monte Lungo. W uroczystościach udział wzięli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, senator Anna Maria Anders, marszałek senior Sejmu RP Kornel Morawiecki, posłowie Anita Czerwińska i Michał Jach, weterani, prezesi organizacji kombatanckich, członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działacze opozycji antykomunistycznej oraz poczty sztandarowe.

 

W tym miejscu oddajemy hołd włoskim patriotom, którzy dowodzeni przez gen. Umberto Utilego w ramach Włoskiego Korpusu Wyzwoleńczego wspólnie, ramię w ramię z Polakami, Brytyjczykami, Amerykanami wyzwalali Półwysep Apeniński i przynosili swojej ojczyźnie wolność. Tu spoczywają ci, którzy stali się frontowymi kolegami naszych weteranów. Umiłowanie słów „niepodległość”, „wolność”, „suwerenność” bardzo zbliża naród polski i włoski. Świadczy o tym nasza wspólna przez wieki historia  powiedział do zgromadzonych Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Minister Kasprzyk podkreślił, że ich ofiara, ofiara obecnych wśród nas weteranów, ofiara tych, którzy spoczywają we włoskiej ziemi, świadczy o tym, że te słowa mieli zapisane głęboko w sercach. Zginęli, aby ojczyzna była wolna.

 

Burmistrz Mignano Monte Lungo Antonio Verdone podkreślił, że podczas walk o Monte Lungo najwyższą ofiarę złożyli najwspanialsi synowie Włoch. To miasto do dziś przechowuje w pamięci męczeństwo włoskich i cudzoziemskich bohaterów, którzy w minionych wiekach zapłacili życiem za narodziny wolnych, zjednoczonych ojczyzn  zaznaczył.

 

Szef UdSKiOR uhonorował medalami „Pro Patria” mjr. Valentino Mattei, mjr. Daniele Galardo, mjr. Vincenzo de Tommaso. Przekazał także do zbiorów muzeum gen. Umbero Utilego pamiątki wydobyte z archiwów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

 

Na zakończenie uroczystości, członkowie polskiej i włoskiej delegacji złożyli wieńce na grobie gen. Utilego, natomiast ppor. Alfons Mrzyk, który brał udział w bitwie o Bolonię, trzykrotnie uderzył w dzwon pamięci.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty