To postawa służebna wobec wspólnoty. To uznanie, że dobro ogółu, dobro narodu stoi ponad dobrem partykularnym, ponad interesem jednostki – to główne przesłanie, które podczas swojego wykładu przekazał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uczestnikom VII Konferencji Świętokrzyskiej zatytułowanej „Troska o niepodległość państwa po 1918 roku”.

 

Zastanawiając się, co oznacza słowo „patriotyzm” dzisiaj, moim zdaniem musimy wrócić do pewnego modelu, który funkcjonował w okresie II Rzeczypospolitej. Musimy przekazać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że patriotyzm czasu pokoju to budowanie wspólnoty i odbudowanie etosu służby. O historii, o przeszłości musimy mówić językiem, który dla młodego pokolenia jest przyswajalny. O wartościach, o patriotyzmie można mówić językiem współczesnym. Musimy jednak pamiętać, żeby nie doszło do sytuacji, w której symbolika zastąpi dogłębne poczucie służby dla wspólnoty. Nie możemy pozwolić sobie na patriotyzm fasadowy – noszone przez młodych ludzi patriotyczne koszulki, tworzone murale są budujące i ważne, ale wraz z ich symboliką musi iść patriotyczne wychowanie młodzieży – kontynuował Szef UdSKiOR, pytany w jaki sposób współcześnie uczyć młodego pokolenia patriotyzmu.

 

Organizatorem konferencji był Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego ze wsparciem finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty