14 czerwca 2018 r. na placu przed Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wziął w nich udział m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Weterani Walk o Niepodległość RP, byli więźniowie niemieckich obozów, Strzelcy oraz młodzież szkolna.

 

Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu podkreślił, że zobowiązanie naszego rządu jest bezwarunkowe do czczenia pamięci ofiar, do obrony prawdy, aby odpowiedzialni za zbrodnie nigdy nie byli zamieniani z ofiarami, żeby kat był katem, a ofiara miała cześć i pamięć. Szef rządu podziękował wszystkim, którzy czczą tę pamięć o strasznych latach II wojny światowej, o niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych, obozach zagłady, obozach i więzieniach takich jak Pawiak. Tylko na takim fundamencie prawdy możemy budować przyszłość  zaznaczył Premier.

 

Zwracając się do zgromadzonych, Szef UdSKiOR zauważył, że łączy nas dzisiaj pamięć o tych setkach tysięcy naszych rodaków, którzy zostali bestialsko zamordowani, pozbawieni godności i człowieczeństwa przez niemieckich oprawców. Łączy nas pamięć wobec tych, których niemieccy narodowi socjaliści chcieli pozbawić człowieczeństwa, zamieniając ich imiona i nazwiska w kolejne numery obozowe. Łączy nas pamięć wobec cieni naszych przodków, obywateli Rzeczypospolitej, którzy, wierzymy, są dziś z nami tu, na Pawiaku. Są dziś z nami, bo odeszli w męczeńskiej śmierci wierni zasadom, które próbował podeptać niemiecki okupant. Nie doszłoby do tragedii II wojny światowej, nie doszłoby do tragedii, która codziennie działa się w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, gdyby nie to, że niemiecka narodowosocjalistyczna III Rzesza odrzuciła to, co stanowiło przez wieki fundament Europy. Odrzuciła chrześcijańską miłość bliźniego, poszanowanie drugiego człowieka, zastępując je pogańskim rozróżnieniem na narody lepsze i gorsze. 

 

Minister Kasprzyk zaznaczył, że byli więźniowie obozów nigdy się nie poddali: próbowano Was pozbawić godności i człowieczeństwa. Ale nie udało się to niemieckim oprawcom. (...) Nie udało się pozbawić Was dumy i godności. Dlatego, że w Waszym kodeksie wartości obecne były i są te trzy cnoty, które kształtują przez wieki naszą tożsamość. Wy byliście wierni wierze, nadziei i miłości. Wierze w Boga i wolną Polskę. Nadziei, że dobro zwycięży zło. I byliście wierni miłości do Polski, do Rzeczypospolitej i do bliźniego. Dziękujemy, że dajecie świadectwo po dziś dzień że jesteście świadkami prawdy. (...) Za tę wierność wdzięczne Wam jest młode pokolenie, bo przecież przy tablicach znajdujących się tutaj, na Pawiaku, upamiętniających zbrodnie niemieckie, wartę zaciągnęli dziś młodzi Strzelcy.

 

To pokazuje, że historia się nie skończyła, że historia trwa, że w Waszym pokoleniu młode pokolenie odnalazło kodeks wartości i źródło siły. A my nigdy o Was nie zapomnimy i będziemy Wam zawsze wdzięczni zakończył Jan Józef Kasprzyk.

 

W trakcie uroczystości Szef UdSKiOR w dowód uznania zasług w upamiętnianiu walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył medalem „Pro Patria” Ireneusza Jastrzębskiego. Przez Pełnomocnika Marszałka Województwa Mazowieckiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniewa Czaplickiego wręczone zostały także medale „Pro Masovia”. Pod przewodnictwem Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisława Zalewskiego oddano hołd zgładzonym w niemieckich obozach. Następnie, po modlitwie ekumenicznej, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Obchody zakończyło wykonanie pieśni patriotycznych przez członków Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”. Uczestnicy uroczystości na czele z Premierem Morawieckim i Szefem UdSKiOR Janem Józefem Kasprzykiem zwiedzili też ekspozycję Muzeum Więzienia Pawiak oraz wpisali się do jego księgi pamiątkowej.

 

Narodowy Dzień Pamięci Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony jest od 8 czerwca 2006 roku, gdy Sejm RP uchwalił ustanowienie tego święta na pamiątkę przybycia pierwszego masowego transportu 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty