W 79. rocznicę napaści III Rzeszy niemieckiej na Polskę rozpoczął się w Warszawie pierwszy dzień Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, który organizowany jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z Szefem Urzędu Janem Józefem Kasprzykiem na czele.

 

Centralne uroczystości odbyły się na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie najważniejszym momentem było przekazanie przez Kombatantów przesłania wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej dla najmłodszego pokolenia obecnej Polski.

 

My, weterani walk o niepodległość przybyliśmy do Warszawy z różnych stron, by jeszcze raz przypomnieć o drogiej nam dewizie, zapisanej na wojskowychsztandarach. Bóg, Honor, Ojczyzna – te hasła mieliśmy przed oczyma, walcząc w kraju i w odległych od niego rejonach, w regularnych oddziałach i w organizacjach podziemnych, w okopach i na barykadach. Nie oszczędzaliśmy się, wiedząc, w jak ważnych walkach o Niepodległość wystąpiliśmy. Pamiętaliśmy o czasach rozbiorów, gdy Polskę wymazano z mapy Europy. Druga wojna światowa ukazała nową skalę zagrożeń, uderzających w podstawy egzystencji całego narodu – czytamy w przesłaniu odczytanym na Placu przez sędziego Bogusława Nizieńskiego, przewodniczącego Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu.

 

Tak wielu spośród Was poległo. II wojna światowa to 6 mln zabitych polskich obywateli. Bardzo wielu z nich zginęło w walce, z bronią w ręku – nawet tutaj, w Warszawie, w czasie Powstania Warszawskiego i wcześniej podczas jej obrony, na ulicach, gdy wymierzali sprawiedliwość hitlerowskim oprawcom. To były dni wielkiego cierpienia i krwi, ale to były – jak dziś patrzymy – także dni wielkiej chluby, chwały. I naszej wielkiej wdzięczności dla Was za Wasze bohaterstwo, niezwykłą odwagę, za niezłomność – zwrócił się do Weteranów Prezydent RP Andrzej Duda.

 

To święte miejsce. To miejsce, gdzie leży żołnierz poległy za Ojczyznę. Oddają mu dzisiaj hołd i cześć ci wszyscy, którzy tak jak On nie wahali się służyć Niepodległej. To miejsce święte, bo spogląda na nas jeden z Ojców Niepodległości Marszałek Józef Piłsudski, który nauczał, że „naród, który traci pamięć, przestaje być narodem. Staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium – podkreślił Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Omawiając tragiczną historię II wojny światowej Szef UdSKiOR zwrócił się do Weteranów z podziękowaniami za walkę o wolność i podkreślił, że tamto pokolenie nie zadawało pytań czy warto bić się z dwoma największymi totalitaryzmami.


 

Wcześniej uczestnicy Zjazdu wzięli udział we Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty