W dniu 21 września 2018 r. w Oświęcimiu odbyła się uroczystość „Niepodległa 2018”, której punktem kulminacyjnym było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Oświęcimian walczących o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W obchodach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego. W jej trakcie poświęcony został sztandar Stowarzyszenia Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych 1956-1989 w Oświęcimiu. Podczas homilii bp Górny wspomniał o roku 1980, gdy w Polsce pojawił się fenomen Solidarności, który doprowadził do odzyskania przez Ojczyznę wolności. Prośmy Pana Boga, by ideały Solidarności wpływały na losy naszej Ojczyzny, jak wpływały na zmiany w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. (…) Niech solidarność nadal cechuje nas wszystkich, jako wyraz troski o dobro, pokój i sprawiedliwość - mówił duchowny.

 

Podczas Mszy Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami "Pro Patria" osoby zasłużone w upamiętnianiu walk o niepodległość RP, m.in. biografa rtm. Pileckiego Adama Cyrę, a także autora filmów dokumentalnych Bogdana Wasztyla.

 

Po zakończeniu Mszy św. nastąpił przemarsz przed tablicę upamiętniającą Oświęcimian walczących o niepodległość RP. Przed jej uroczystym odsłonięciem, Szef UdSKiOR powiedział do zgromadzonych: pokolenie, który przywróciło Polsce suwerenność, przywróciło Polskę na mapy Europy i świata, nie wiedziało czym jest wolność, niepodległość. Oni urodzili się w niewoli. (…) Nie wiedzieli jak smakuje niepodległość, ale za nią byli w stanie poświęcić wszystko.

 

Minister Kasprzyk, zwracając się do obecnych na uroczystości działaczy opozycji antykomunistycznej, podkreślił, że oni też urodzeni byli w niewoli: w okresie, kiedy Polska nie była suwerenna, niepodległa. Ale tak, jak tamto pokolenie sprzed stu lat, mieliście ogromną, niewzruszoną wiarę, że za niepodległość można poświecić i oddać wszystko, także zdrowie, a nawet życie. Za to moje pokolenie i ci, którzy urodzili się już w wolnej Polsce, jesteśmy wam wdzięczni - zakończył Jan Józef Kasprzyk.

 

W trakcie uroczystości odczytany został również list skierowany do jej uczestników przez wicepremier Beatę Szydło. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej byli tymi, którzy doświadczyli szczególnej próby. Wielu z nich wyszło z niej zwycięsko, dając przykład ofiarności i heroizmu. Ich niezłomność i siła charakteru zasługują na szczególne uznanie. Razem, solidarnie, ponosili konsekwencje wyboru poświęcenia się na rzecz innych ludzi i kraju. Niech wiedza o ich męstwie będzie pielęgnowana i trwa w kolejnych pokoleniach Polaków - napisała wiceprezes Rady Ministrów.

 

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed tablicą pamiątkową.

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402