W dniu 27 września 2018 roku w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi w Warszawie odbyła się inauguracja projektu Miejsce Pamięci – Dzieci Syberii. Wziął w niej udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, pod przewodnictwem ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Kardynał wspomniał słowa ks. Piotra Skargi:

Jeśli nie pójdziecie drogą patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, poświęcenia dla Ojczyzny, troski o Ojczyznę, to wszystko może się źle skończyć.

 

Dzisiaj ci ludzie dzieci Syberii są z nami i będą dawać nam świadectwo tego, jak życie ludzkie może być piękne, mimo że trudne i w jaki sposób tę drogę, którą pokonali i to życie, które teraz realizują, jakoś przekazali swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Mogę was zapewnić, że to są rzeczy pasjonujące.

 

Po Mszy św. w budynku Katolickiego Zespołu Edukacyjnego odsłonięta została pamiątkowa tablica ku czci Dzieci Syberii, po czym nastąpiła inauguracja powstania Miejsca Pamięci - Dzieci Syberii, podczas której Minister Jan Józef Kasprzyk przemówił do zgromadzonych:

 

Dziś jesteśmy świadkami niezwykłej chwili. W murach tej znamienitej szkoły utworzone zostanie Miejsce Pamięci poświęcone tym, którzy przeszli prawdziwe piekło na ziemi – Sybirakom. To wyraz wdzięczności i pamięci o Waszych pokoleniach.

 

Chcielibyśmy Państwu bardzo podziękować za to, że nie straciliście nigdy wiary w Boga i w Polskę. Nie straciliście nadziei, że Polska odzyska wolność, że Wy do Polski powrócicie. Dziękujemy Wam za to, że nie straciliście nigdy miłości do Boga i do drugiego człowieka.

 

Dziękujemy Wam Drodzy Sybiracy, że jesteście dla nas, dla naszego pokolenia, dla pokolenia młodszych - nauczycielami: jak wierzyć, jak mieć nadzieję i jak kochać.

 

Dziękujemy Wam za to, że nie daliście się złamać. Zachowaliście dumę, godność i honor.

 

Głos w trakcie uroczystości zabrali także przedstawiciele Dzieci Syberii z Meksyku, RPA, Polski, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Była wśród nich Maria Gabiniewicz, która została wywieziona wraz z rodziną podczas ostatniej deportacji w czerwcu 1941 r.


Mieliśmy to poczucie, że musimy przeżyć, żeby wrócić, pracować dla Polski, dorosnąć.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Idea utworzenia Miejsca Pamięci – Dzieci Syberii zrodziła się dzięki istniejącym relacjom Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi w Warszawie z Polakami zesłanymi po 1939 r. do Związku Radzieckiego oraz ich potomkami, dziś mieszkającymi na całym świecie.

 

W Miejscu Pamięci – Dzieci Syberii inicjatorzy projektu zobrazowali dzieje i losy osób, które wraz z Armią Generała Władysława Andersa w 1942 roku opuściły Syberię i znalazły dla siebie miejsce do życia w innych krajach. Łącznie w czasie ewakuacji przeprowadzanych od 1942 roku m.in. do Iranu wysłano ponad 115 tys. osób, w tym blisko 78,5 tys. żołnierzy. Wśród ewakuowanych ze Związku Sowieckiego było niemal 18 tys. dzieci, które znalazły swój nowy dom w wielu krajach, łącznie na 5 kontynentach.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402