W dniu 11 grudnia 2018 roku, w kinie "Atlantic" w Warszawie odbył się pokaz premierowy filmu "Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść". Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka w współpracy z twórczynią dokumentu Marią Dłużewską i producentem filmu - Jarosławem Talachem. Gościem honorowym wieczoru był Bohater filmu.

 

Przed projekcją Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował zarówno Andrzeja Kołodzieja - działacza "Solidarności", sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, jak również reżyser Marię Dłużewską medalem "Pro Bono Poloniae" po czym zwrócił się do przybyłych:

 

Medal, który miałem przed chwilą honor i zaszczyt wręczyć ustanowiony został w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i nosi nazwę "Pro Bono Poloniae". Myślę, że ta dewiza - Dla dobra Polski - była i jest mottem działania Andrzeja Kołodzieja i Marii Dłużewskiej. Na różnych polach, w różnej formie te święte słowa „Dla dobra Polski, dla dobra Rzeczypospolitej" przyświecają Państwu od dawna i dzięki Wam My, młodsze pokolenie, możemy żyć w wolnym, suwerennym państwie, możemy cieszyć się wolnością.

 

Dziękujemy, że nie zabrakło Wam i wielu obecnym tu na sali – odwagi.

 

Chciałem bardzo serdecznie podziękować za ten film, w którego tytule „Opowieść bardzo polska” zamyka się właściwie los Andrzeja Kołodzieja – Bohatera naszej wolności i suwerenności, bo jego życie to bardzo polska opowieść. Jego życie i życiorys to przykład tego, jak z tradycji przodków, jak z przeszłości, czerpało jego pokolenie siłę, aby walczyć znów o wolność Polski.

 

Andrzej Kołodziej przez swoje życie dla dobra Polski, pięknie czynem udowadniał to, o czym powiedział Marszałek Józef Piłsudski na Zjeździe Legionistów w 1927 roku: „Podczas kryzysów strzeżcie się agentów”. Drugi człon tej wypowiedzi, stał się dewizą życia Andrzeja Kołodzieja: „Idźcie swoją drogą, służąc tylko Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”.

 

Za tę nieugiętą postawę – bardzo dziękujemy. Za to, że współcześnie przenosisz, mówisz i przypominasz o tych słowach Ojca naszej Niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Dziękuję również Marii Dłużewskiej nie tylko za ten film, ale za tak wiele dzieł filmowych, które łączą przeszłość ze współczesnością, bo współczesności bez przeszłości, bez zakorzenienia nie można nie tylko zrozumieć, ale nie wolno jej budować. Współczesność musi być w przeszłości zakorzeniona.

 

Te filmy dają nam siłę i moc aby budować silną i niepodległą Polskę, która przetrwa na wieki.

 

Na widowni zasiedli działacze opozycji antykomunistycznej na czele z Przewodniczącym Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie UdSKiOR Kornelem Morawieckim, a także przedstawiciele władz i instytucji publicznych, m.in. Poseł Małgorzata Wypych, Poseł Małgorzata Zwiercan, Poseł Małgorzata Wassermann, Poseł Andrzej Melak, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Zastępca Prezesa Instytut Pamięci Narodowej Jan Baster, Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

--

Film, opowiadający o losach Andrzeja Kołodzieja, przybliża okoliczności strajku sierpniowego na Wybrzeżu w 1980 r., a także historię powstania "Solidarności" i okres działalności konspiracyjnej aż do obrad Okrągłego Stołu. W filmie wykorzystano materiały archiwalne i relacje świadków oraz uczestników tych wydarzeń.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty