Na warszawskiej Ochocie przy pomniku Barykada Września 8 września 2016 roku odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy rozpoczęcia bohaterskiej obrony stolicy w 1939 roku. Obecny był na nich p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.



Można by tu powtórzyć za Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, że „Zda mi się, stoi tu jeszcze szereg”. Tak, bo ten szereg, który wzdłuż ul. Opaczewskiej w 1939 roku był tą zaporą przeciwko agresji niemieckiej, stoi tu nadal. Stoi, ponieważ jesteśmy my - bo pamiętamy. Jesteśmy tym następnym szeregiem, który dba o pamięć. Dba o to, aby czyn zbrojny żołnierzy września 1939 roku nie odszedł w zapomnienie.

Składając hołd obrońcom Warszawy 1939 roku, składając hołd obrońcom Ojczyzny, którzy są wśród nas – Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - w tym miejscu, przy Barykadzie Września, musimy ślubować, jak co roku, że będziemy tym szeregiem, który stoi i broni wartości. Broni wartości, które budują Europę, Świat i Polskę. – powiedział do zebranych przed pomnikiem p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Za szczególny wkład w kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny Zespół Szkół nr 26 w Warszawie im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 został odznaczony przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka Medalem „Pro Patria”.

Przy pomniku Barykada Września obecnych było wielu kombatantów oraz liczne reprezentacje warszawskich szkół. Uczniowie jednej z nich przygotowali część artystyczną obchodów, która została nagrodzona gromkimi oklaskami. Uroczystości zakończył Apel Pamięci oraz składanie wieńców.

Naloty na Warszawę rozpoczęły się już 1 września. Pierwsze niemieckie czołgi do rogatek stolicy dotarły 8 września i wtedy rozpoczęła się bohaterska obrona miasta. Na jej czele stanął gen. Walerian Czuma. Barykada na Ochocie przez 20 dni nie została pokonana. Jednak powoli zaczynało brakować amunicji, wody i pożywienia. Warszawa skapitulowała 28 września. Jako drugie miasto w polskiej historii, za swój wrześniowy heroizm, Warszawa w listopadzie 1939 r. została odznaczona Orderem Virtuti Militari. Pierwszy był Lwów, który za obronę w latach 1918-1920 Order otrzymał z rąk Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku.


nr 2 (398) 2024 luty

 

202402