W sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się 15 grudnia zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych spotkanie opłatkowe przedstawicieli warszawskich organizacji kombatanckich.

 

Państwa pokolenie wie najlepiej, co to znaczy cieszyć się momentem kiedy na stole wigilijnym jest biały opłatek, bo pamiętacie jak często zamiast niego na stole wigilijnym był ciemny chleb lub nawet jego brakowało. Państwo wiedzą doskonale czym jest niepodległość, ponieważ Państwa pokolenie w latach II wojny światowej i w latach powojennych zmagań o niepodległość tego smaku wolności nie poznało. Walczyło o nią, dążyło do niej, ale tej wolności wtedy nie było. I dlatego nasze pokolenie powinno uczyć się od Państwa jak szanować i cenić ten największy dar, jaki opatrzność dać narodom i państwom może. Dlatego wyrażamy wobec Was największą wdzięczność i troskę oraz oferujemy pomoc, bo chcemy, żebyście jak najdłużej byli wśród nas. Bo dzięki Państwa relacjom i świadectwu  możemy się uczyć czym jest niepodległość, bo Państwa pokolenie o wolność walczyło i często jej nie zażywało. Tęsknota za wolnością jest chyba największą tęsknotą, jaką Polak może mieć. Cieszę się, że dzisiaj są z nami nie tylko kombatanci, ale także ich spadkobiercy – dzieci Żołnierzy Wyklętych, którzy poniosą w przyszłość ten sztandar niepodległości, etos swoich rodziców walczących o wolność w nowe czasy – mówił składając życzenia świąteczne i noworoczne p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

 

W spotkaniu wzięli udział między innymi członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu z przewodniczącym Kawalerem Orderu Orła Białego, Sędzią Bogusławem Nizieńskim na czele, Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, senator Jarosław Rusiecki, żona śp. Janusza Krupskiego, Kierownika UdSKiOR w latach 2006-2010, Joanna Krupska i Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości o. Eustachy Rakoczy.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402