Z okazji rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie RP, która odbyła się w czerwcu 1999 roku, w budynku polskiego parlamentu 7 czerwca 2017 r została otwarta wystawa „Twarze Jana Pawła II”. W uroczystości inaugurującej pokaz ekspozycji wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Wystawa polskiej artystki Anny Gulak po raz pierwszy będzie eksponowana w Polsce w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Słowo wprowadzające do obecnej ekspozycji napisał Jego Świątobliwość papież emeryt Benedykt XVI. Na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki watykańskich portretów Jana Pawła II, kopie dwóch watykańskich rzeźb Papieża Polaka i medal papieski wybity przez Państwo Watykan z okazji 100. Jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II. Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Wystawa cieszyła się wielkim uznaniem w Watykanie i była pierwszą wystawą w historii Watykanu, prezentującą sztukę polską w tak szerokim zakresie (rzeźba, rysunek, medalierstwo).

 

Mecenasami wystawy są Fundacja PZU, Fundacja Lotto oraz Poczta Polska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP INFO oraz Polskie Radio.

 

Anna Gulak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz stypendystką renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie. Jako jedna z niewielu światowych twórców została laureatką Nagrody Papieskich Akademii („Premio delle Pontificie Accademie"), do której nominowała ją Papieska Akademia Sztuk Pięknych i Literatury Wirtuozów przy Panteonie. Polka otrzymała nagrodę z woli Jego Świętobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz szerzenie piękna i wartości humanistycznych.

 

Artystka jest także autorką dwóch medali papieskich, które zaprojektowała i wykonała na zamówienie Stolicy Apostolskiej. Te wyjątkowe dzieła zostały wykonane dla upamiętnienia 100. jubileuszowej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 25-lecia Jego pontyfikatu i pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Hiszpanii. Prace Anny Gulak można znaleźć w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie – m.in. w Watykanie, we Włoszech, w Niemczech, w Polsce, we Francji, w USA, Kanadzie, Arabii Saudyjskiej, Indiach.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty