Uroczystością na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout w Holandii rozpoczęły się uroczystości z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Bredy przez Żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W obchodach wzięli udział m.in. uczestnicy walk oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. UdSKiOR był współorganizatorem uroczystości.

 

Obecny w Oosterhout wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekazał licznie zgromadzonej społeczności lokalnej wyrazy wdzięczności za pamięć i szacunek dla polskich żołnierzy, którzy bijąc się o Polskę, wywalczyli wolność także tego miasta. Do przybyłych na uroczystość weteranów powiedział To, że dzisiaj spotykamy się na tym cmentarzu, żeby uczcić żołnierzy, którzy wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji i tych, którzy oddali swoje życie w walce ze wspólnym wrogiem, jest dowodem na to, że pamięć jest istotnym elementem naszego wychowania i naszej tożsamości. Bez tej pamięci nasze wysiłki i działania pozbawione byłyby fundamentów, bez których nie sposób trwale budować. Pamiętajmy zatem, że dzięki postawie żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej oraz mądrości ich dowódcy możemy obchodzić święto wyzwolenia Oosterhout i Bredy. Pamiętajmy i doceniajmy również to, że mimo upływu lat tutejsi mieszkańcy pielęgnują pamięć o dokonaniach 1. Dywizji Pancernej, czego dowodem jest obecność na dzisiejszej uroczystości również młodszych pokoleń Holendrów.

 

Burmistrz gminy Oosterhout Stefan Huisman powiedział, że tamtejsi mieszkańcy są niezmiernie wdzięczni  za to, że żołnierze generała Maczka poświęcili swoje życie za ich wolność. Wkładu i poświęcenia polskich wyzwolicieli nie zapomnimy - podkreślił.

 

Podczas uroczystości w Oosterhout odczytany został Apel Poległych, oddano salwę honorową. Uczestnicy złożyli też kwiaty na grobach Żołnierzy gen. Maczka. Po południu tego samego dnia ulicami Bredy przemaszerowała kompania honorowa wraz z orkiestrą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Grupie towarzyszyły dzieci i młodzież z Polski oraz grupa harcerzy z Bredy. Odbyła się także uroczystość złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

 

28 października podpisany został też list intencyjny w sprawie utworzenia Memoriału im. gen. Stanisława Maczka. W imieniu rządu RP podpisał go wiceminister Sellin, zaś stronę holenderską reprezentowali burmistrz Bredy Paul Depla i prezes zarządu Muzeum Generała Maczka Frans Ruszczynski, który przedstawił plan zagospodarowania memoriału. W memoriale będą znajdować się cztery ważne części: pierwsza poświęcona uczczeniu pamięci gen. Maczka. Kolejna to audytorium, w którym będziemy mogli pokazywać filmy dokumentalne, organizować lekcje dla młodzieży. Następna część to wystawa, a ostatnia to centrum informacyjne i dokumentacyjne. Z tyłu budynku chcemy zrobić coś w rodzaju małego pola walki – powiedział prezes Ruszczynski, którego ojciec służył w 1. Dywizji Pancernej.

 

Inauguracja Memoriału planowana jest na październik 2019 roku, gdy obchodzona będzie 75. rocznica wyzwolenia Bredy.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty