Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
27. Kwiecień 2020 - 03. Maj 2020
Poniedziałek
27. Kwiecień
 • Kartka z kalendarza

  1792 – zawiązanie konfederacji targowickiej. Przy wsparciu Rosjan zdradzieccy polscy magnaci, sprzeciwiający się reformom Sejmu Wielkiego, m.in. Konstytucji 3 Maja zawiązali w Petersburgu konfederację, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 14 maja w Targowicy. Przywódcy konfederacji m.in. Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki zwrócili się o pomoc do carycy Rosji Katarzyny II, a ta wysłała do Polski swe wojska pod hasłem walki z rewolucją 3 maja.

  1940 – Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o założeniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

  1945 – oddziały mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” rozbiły więzienie ubeckie w Janowie Lubelskim, uwalniając więźniów politycznych. 

  1956 – sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tysięcy osób, głównie więźniów skazanych przez komunistów za działalność niepodległościową.

  1960 – w krakowskiej Nowej Hucie rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy nie godzili się  na usunięcie przez komunistów krzyża z miejsca, w którym planowano zbudować kościół. Przeciwko demonstrantom władze komunistyczne wysłały uzbrojone w ostrą amunicję oddziały milicji i SB. Kilkaset osób zostało rannych.

  2014 – w Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Ojca św. Jana Pawła II, w których wzięło udział blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata. 

Wtorek
28. Kwiecień
 • Kartka z kalendarza

  1771  wojska Konfederacji Barskiej stoczyły bitwę z wojskami rosyjskimi pod Szreńskiem.

  1934 – na warszawskim Okęciu otwarto port lotniczy.

  1939 – podczas przemówienia w Reichstagu Adolf Hitler jednostronnie wypowiedział polsko-niemiecki pakt o nieagresji zawarty w 1934 r.

Środa
29. Kwiecień
 • Kartka z kalendarza

  1919 – Sejm Ustawodawczy RP ustanowił dzień 3 maja Świętem Narodowym.

  1917  w Zielonce koło Warszawy odbyły się ćwiczenia polowe Polskiej Organizacji Wojskowej, w których wzięło udział kilkuset studentów warszawskich. Manewry obserwował osobiście Józef Piłsudski.

  1978 – w Gdańsku powołano do życia Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizacji mającej bronić praw pracowniczych i obywatelskich (główni działacze WZZ - Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski i Bogdan Borusewicz).

Czwartek
30. Kwiecień
 • Kartka z kalendarza

  1940 – w walce z Niemcami pod Anielinem koło Spały zginął mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” (ur. 22 czerwca 1897 r.), żołnierz Legionów, kawalerzysta, olimpijczyk, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – pierwszego oddziału partyzanckiego w II wojnie światowej.

  1950 – w komunistycznym więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak (ur. 26 sierpnia 1883 r.), jeden z czołowych polityków obozu socjalistycznego, parlamentarzysta, w II wojnie światowej jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przewodniczący podziemnego parlamentu - Rady Jedności Narodowej, aresztowany przez NKWD, sądzony i skazany w moskiewskim Procesie Szesnastu (zob. 21 czerwca 1945 r.).

Piątek
01. Maj
 • Kartka z kalendarza

  2004 – Polska stała się członkiem Unii Europejskiej

  2011 – w Rzymie pod przewodnictwem Ojca św. Benedykta XVI odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II

Sobota
02. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1915 - w wyniku ofensywy wojsk austriackich i niemieckich na froncie wschodnim (tzw. operacja gorlickiej) doszło do odwrotu Rosjan z Galicji i stopniowego ich wycofywania z terenu Królestwa Polskiego.

Niedziela
03. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1791 – Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednocznych), ustawę konstytucyjnej (Konstytucja 3 Maja).

  1923 – Marszałek Józef Piłsudski odznaczył Orderem Wojennym Virtuti Militari marszałka Francji i Polski Ferdynanda Focha. Podczas uroczystości na Pl. Saskim w Warszawie dokonano odsłonięcia pomnika księcia Józefa Poniatowskiego, bohatera Francji i Polski.

  1952 – Radio Wolna Europa (RWE) nadało pierwszą audycję w języku polskim i powołało sekcję polską  RWE pod kierownictwem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Audycje RWE były zagłuszane przez komunistów, nie mogących pogodzić się z faktem istnienia niezależnego medium, obnażającego kłamstwa propagandy komunistycznej.

  1976 – najwyżsi rangą oficerowie II RP żyjący w Polsce (na czele z generałami Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem i Romanem Abrahamem), w obecności Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego złożyli na Jasnej Górze jako wota swoje Ordery Wojenne Virtuti Militari, protestując w ten sposób wobec przyznania przez władze komunistyczne Krzyża Wielkiego Virtuti Militari sekretarzowi generalnemu KPZR Leonidowi Breżniewowi.

  1982 – na warszawskiej Starówce odbyły się pierwsze po wprowadzenia stanu wojennego masowe demonstracje opozycji brutalnie rozpędzone przez oddziały ZOMO.

  1983 – po zorganizowanych przez opozycję niezależnych obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja, milicja i funkcjonariusze SB brutalnie pobili w warszawskim kościele św. Marcina członków Prymasowskiego Komitetu Opieki nad Osobami Pozbawionymi Wolności i ich Rodzin.