Uprzejmie informujemy, że realizując postulat Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po raz kolejny organizuje na terenie Republiki Włoskiej obchody upamiętniające rocznicę bitwy o Monte Cassino. Tegoroczne uroczystości, odbywające się w dniach 16-19 maja, zostały objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


Obchody 75. rocznicy zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino stanowić będą dla Weteranów – uczestników kampanii włoskiej kolejną okazję do odwiedzenia miejsc, gdzie spoczywają Ich przyjaciele i towarzysze broni. Dla nas wszystkich będzie to możliwość wyrażenia raz jeszcze wdzięczności i hołdu Tym, bez których nie bylibyśmy wolni.

 

Głównym ich punktem obchodów będą uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w dniu 18 maja br. Ich wyjątkową rangę podkreśli wydarzenie bez precedensu – obecność zarówno Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jak i Prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarelli.


Jak podkreśla Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: To dobry moment, aby głośno i z udziałem Weteranów przypomnieć Europie, ile zawdzięcza ofierze polskiego żołnierza. Tam, w obecności prezydentów Polski i Włoch, u stóp opactwa benedyktyńskiego, gdzie zaczęła się współczesna Europa, mocno muszą wybrzmieć słowa „Europo, zawdzięczasz swoją wolność Polsce i Polakom! Europo, nie zapominaj o tym!”

 

Program obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino w Republice Włoskiej przewiduje:
16 maja (czwartek)

  • godz. 17.00 - uroczystość na Włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo, gdzie spoczywają włoscy żołnierze polegli podczas kampanii włoskiej po przyłączeniu się Italii do sił sprzymierzonych we wrześniu 1943 roku;

17 maja (piątek)

  • godz. 16.50 - ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem Poległych na Wojnie w Piedimonte San Germano,
  • godz. 17.00 - uroczystość przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano – miasteczku zdobytym przez polskich żołnierzy 25 maja 1944 r. podczas walk o masyw, już po zdobyciu wzgórza klasztornego. Walki o Piedimonte San Germano przeszły do historii jako „mały Stalingrad”;

18 maja (sobota)

  • godz. 17.00 - polowa Msza święta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz Apel Poległych połączony z oddaniem salwy honorowej przez pododdział honorowy Wojska Polskiego;

19 maja (niedziela)

  • godz. 12.30 - ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem Poległych na Wojnie w San Vittore del Lazio,
  • godz. 12.30 - uroczystość przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, wzniesionym w miejscu pierwszego tymczasowego cmentarza poległych w bitwie o Monte Cassino.

 

Uprzejmie informujemy, że wszystkie uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, odbywające się na terenie Republiki Włoskiej w dniach 16-19 maja br. mają charakter otwarty. Wyjątek stanowi uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w dniu 18 maja br., na którą obowiązują akredytacje dziennikarskie. Wejście do sektora prasowego do godz. 15:30.

 

 

INFORMACJE O AKREDYTACJACH

 

Przedstawiciele mediów pragnący wziąć udział w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino proszeni są o przesłanie zgłoszeń:

- dziennikarze polscy: imię i nazwisko, nazwa redakcji, funkcja, numer legitymacji prasowej, imię ojca, nr PESEL, numer telefonu kontaktowego

- dziennikarze zagraniczni: imię i nazwisko, nazwa redakcji, funkcja, numer legitymacji prasowej, data urodzenia, nr paszportu, numer telefonu kontaktowego

w nieprzekraczalnym terminie do poniedziałku, 6 maja br. do końca dnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

UWAGA! Bez akredytacji dziennikarskiej wejście do sektora prasowego podczas uroczystości 18 maja br. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino nie będzie możliwe!

 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w związku z udziałem w uroczystości 18 maja br. przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Włoskiej, ruch kołowy w okolicach miejsca uroczystości zostanie zamknięty, natomiast wejście na teren Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino będzie możliwe do godziny 15:00.

 

UWAGA! Ze względu na specyfikę infrastruktury w okolicach Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, organizator nie zapewnia miejsca parkingowego w pobliżu miejsca uroczystości. W związku z powyższym zachęcamy Państwa do przybywania na wzgórze autobusami kursującymi wahadłowo między miastem Cassino a wzgórzem Monte Cassino..

 

Informacji na temat obsługi medialnej podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz akredytacji dziennikarskich dotyczących uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, udzielane są pod nr tel. kom +48 784 056 113 oraz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.