Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

15 sierpnia br., w 101. rocznicę wiekopomnego zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami, w Warszawie odbyły się Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych. W uroczystościach wziął również udział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Święto zainaugurowała poranna Msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył arcybiskup Józef Guzdek.

 

W homilii abp Guzdek podkreślił, że obchodząc uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem Święto Wojska Polskiego myślą powracamy do wydarzeń z 1920 roku. Do Warszawy zbliżała się armia sowiecka, której celem było całkowite unicestwienie odrodzonego państwa polskiego. W sytuacji śmiertelnego zagrożenia na twarzach wielu naszych rodaków zarysowało się przerażenie, a w sercach zagościła trwoga.

 

– Polacy wypełnili świątynie, narodowe sanktuaria i trwali na modlitwie. Postąpili rozumnie, wszak modlitwa jest nie tylko czasem wołania o Bożą pomoc, ale także chwilą zjednoczenia, umacniania wspólnoty i słuchania słowa Bożego, które inspiruje do heroicznych czynów. W tamtej trudnej sytuacji kościoły stały się miejscem duchowej mobilizacji do walki w obronie najwyższych wartości: Ojczyzny i świętej wiary. Naczelny wódz Józef Piłsudski udowodnił, że sukces jest możliwy wówczas, gdy postawi się na ludzi twórczych, doświadczonych i kompetentnych, którzy zapominając o własnych pożytkach, będą nade wszystko służyć dobru wspólnemu, jakim jest Polska. Sojusze są ważne, ale nade wszystko liczy się siła duchowa narodu, bezpieczeństwo ekonomiczne państwa oraz sprawna, dobrze wyposażona, wyszkolona i dowodzona armia powiedział.

 

Zdaniem administratora apostolskiego obecny czas również możemy uznać za przełomowy. Zapewne jest to czas próby. Doświadczamy skutków pandemii – wielu ludzkich dramatów i wielkiego kryzysu ekonomicznego o zasięgu globalnym. Z tego powodu narastają: niepokój, niepewność i frustracja. Zwłaszcza, że niektórzy zamiast wspierać walkę z pandemią "walczą" pandemią. W tym czasie mogliśmy wyraźniej poznać cnoty i wady naszego społeczeństwa, piękne i samarytańskie postawy personelu medycznego, służb mundurowych, harcerzy i wolontariuszy, i wielu naszych rodaków, ale także ludzką małość i brak odpowiedzialności  podkreślił.

 

Następnie, w samo południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart.

 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że Święto Wojska Polskiego to ważny dzień dla całej rodziny wojskowej: – Zebraliśmy się, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 r. odparli nawałę bolszewickiej Rosji, którzy uratowali niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uratowali także wolność Europy.

 

101. rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, Święto Wojska Polskiego, tak wielkie, niezależnie od tego, czy byłoby ustanowione na ten dzień w sensie instytucjonalnym, czy też nie, ten dzień, dzień wielkiej wiktorii warszawskiej 1920 roku byłby zawsze wielkim świętem polskich żołnierzy. [...] Wczoraj i dzisiaj w szczególny sposób składamy hołd naszym żołnierzom, zwycięzcom Bitwy Warszawskiej. Oddajemy Im cześć. To było wielkie zwycięstwo w jednej z największych w historii świata i najbardziej znaczących bitew. Bitwa, która zmieniła losy tamtej wojny i pozwoliła Polsce zwyciężyć – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, dodając, że to zwycięstwo wpisało się na trwałe w historię Polski, Europy i świata.

 

W uroczystości wzięli udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad placem Piłsudskiego przeleciały po trzy samoloty TS-11 Iskra i M-346 Bielik oraz myśliwce F-16 Jastrząb.

 

Niech żyje Wojsko Polskie! Niech żyje Rzeczpospolita! Cześć i chwała Bohaterom!