Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

10 września br. w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłej w USA w 2020 roku śp. Walentyny Janty-Połczyńskiej – sekretarki i tłumaczki premiera polskiego rządu. gen. Władysława Sikorskiego, pracownicy polskiej radiostacji „Świt”, zasłużonej działaczki na rzecz kultury polskiej.

 

We Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w ostatniej drodze Zmarłej towarzyszyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku Marek Skulimowski, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, rodzina oraz przyjaciele z emigracji.

 

Walentyna Janta-Połczyńska uczestniczyła jako tłumacz w rozmowach gen. Sikorskiego z premierem Churchillem, ale również tych po katastrofie giblartarskiej, które prowadził gen. Sosnkowski i gen. Anders. To Jej dyktował swój raport z okupowanego kraju Jan Karski - powiedział szef UdSKiOR.


Po Mszy świętej żałobnej nastąpiło przewiezienie urny na Stare Powązki, gdzie została złożona w niszy w katakumbach obok męża Aleksandra Janta-Połczyńskiego. Uroczystość z udziałem asysty wojskowej zakończyła salwa honorowa oraz ceremonia złożenia kwiatów.