Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

16 września br., w przeddzień rocznicy agresji na Polskę, w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyło się spotkanie historyczne „Pomnik prawdy” w ramach obchodów 40. rocznicy wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

 

Krzyż Katyński był pierwszym w Polsce pomnikiem upamiętniającym sowiecką zbrodnię, popełnioną na polskich oficerach w Katyniu. Krzyż został zdemontowany i wywieziony przez Służby Bezpieczeństwa.

 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele najwyższych polskich władz i instytucji państwowych. Głos zabrali m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak. List Ministra Obrony Narodowej odczytał Łukasz Kudlicki szef Gabinetu Politycznego MON.

 

Czterdzieści lat temu działacze opozycji antykomunistycznej skupieni w Komitecie Katyńskim stawiając krzyż pamięci pokazali, że nie licząc się z konsekwencjami Polacy będą pamiętać i zrobią wszystko, aby prawda nigdy nie uległa przemocy - powiedział minister Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o bohaterach walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczone zostały również medale Ministra Obrony Narodowej.

Po prezentacji książki „Pomnik prawdy” autorstwa Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka odbyła się projekcja filmu „Sprawa męska honorowa” w reżyserii Marii Dłużewskiej, zainspirowanego akcją opisaną w książce.