Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

17 września br., szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w Ogólnopolskim Zjeździe Formacji Niepodległościowej organizowanym w Warszawie przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.

 

Zjazd odbywający się w 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę zainaugurowała uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie została odsłonięta tablica upamiętniającą śp. Stefana Melaka – przewodniczącego Komitetu Katyńskiego walczącego o prawdę i pamięć o zbrodni katyńskiej w czasach komunistycznego zniewolenia.

 

Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk zwrócił się do zebranych słowami:

 

Oddajemy dzisiaj hołd Poległym i Pomordowanym na wschodzie. Poległym i Pomordowanym w wyniku sowieckiej agresji, ale oddajemy dzisiaj hołd także i tym, którzy zawsze walczyli o pamięć i prawdę o sowieckiej zbrodni. W ubiegłym roku na tym wspaniałym pomniku została odsłonięta tablica dedykowana jego pomysłodawcy Wojciechowi Ziembińskiemu. Dziś do tej tablicy dołącza kolejna poświęcona Stefanowi Melakowi, człowiekowi niezłomnemu, przewodniczącemu Komitetu Katyńskiego, człowiekowi, który w latach komunistycznego zniewolenia niósł prawdę o sowieckich zbrodniach. Zainicjował 40 lat temu – 31 lipca 1981 roku – odsłonięcie Krzyża Katyńskiego w Dolince Katyńskiej na warszawskich Powązkach. Oddajemy hołd Stefanowi Melakowi, który zginął jedenaście lat temu w katastrofie smoleńskiej. Dziękujemy jemu i jego współpracownikom, że w latach trudnych mieli odwagę, której wtedy tak wielu brakowało. Odwagę, aby mówić o sowieckiej zbrodni – mówił minister Kasprzyk.

 

Uroczystość zwieńczyła ceremonia złożenia kwiatów w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji we wrześniu 1939 r. i okupacji terenów Rzeczypospolitej Polskiej, a także strażnikom Ich pamięci.

 

Na zakończenie, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza święta, podczas której szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z uczestnikami Zjazdu modlił się za ofiary radzieckich represji i zbrodni.