Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Obchody z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino dobiegły końca. Zakończyła je uroczystość w Acquafondata, miejscu gdzie miały miejsce pierwsze pochówki żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy zginęli w walkach o Monte Cassino.

 

Tu w Acquafondata dobiega końca trwająca od poniedziałku nasza narodowa pielgrzymka mająca na celu oddanie hołdu Tym, którzy 78 lat temu nie zadawali pytań: po co? dlaczego? za ile? tylko walczyli. Walczyli o dar najcenniejszy jakim jest niepodległość. Ślubujemy raz jeszcze tu w Acquafondata, że tak jak Wy będziemy służyć wspólnocie jaką jest Naród i Państwo. Zapewniamy Was, że nigdy nie zapomnimy o Waszej ofierze. Najlepiej o tym świadczy wymiar międzypokoleniowy i międzynarodowy tych uroczystości – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Patria” Vittore Saroliego.

 

Z kolei Burmistrz Acquafondata Marina Di Meo powiedziała: – Pomimo upływu lat, wdzięczność dla tych, którzy walczyli poświęcając swe młode życie za wolność naszą i waszą, jest wciąż żywa.

 

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przy pomniku "Ku czci poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego" oraz przy pomniku włoskim "Poległych na wszystkich frontach" znajdujących się w Acquafondata.

 

--

„Droga do Piekieł”, tak nazywano jeden z dwóch szlaków komunikacyjnych biegnący przez Acquafondata, którym dostarczano zaopatrzenie dla żołnierzy 2. Korpusu Polskiego walczącym o Monte Cassino. Było tu także miejsce pierwszych pochówków polskich żołnierzy, głównie z 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 4. Pułku Pancernego „Skorpion”.