Previous Next Play Pause
1 2 3 4

„Artyści na Szlaku” to spektakl przygotowany przez Krakowski Teatr Komedia. Opowiada o przedwojennych polskich artystów, którzy w czasie wojny dołączyli do Armii Andersa. 19 maja br. przedstawienie mieli okazję zobaczyć ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego przebywający w Republice Włoskiej w trakcie obchodów 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

 

W szeregach 2. Korpusu Polskiego walczyli nie tylko oficerowie i żołnierze. Na jego szlaku działali również artyści i filmowcy, którzy do polskiej armii dołączyli jeszcze w ZSRR. Śpiewali dla Polaków w ekstremalnych warunkach, nagrywali kronikę filmową. Swoim działaniem nadawali sens codziennej walce podkomendnych gen. Władysława Andersa, którzy na kartach polskiej i europejskiej historii zapisali się m.in. dzięki zwycięskiej bitwie o Monte Cassino w maju 1944 roku.

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sfinansował wystawienei spektaklu.

--

Spektakl „Artyści na Szlaku” powstał za sprawą fascynującej historii, która wydarzyła się naprawdę. Oto, gdy wybucha wojna – artyści, gwiazdy przedwojennej Warszawy i Lwowa dołączają do Armii Andersa, aby w atmosferze śmierci, głodu i walki dodać otuchy swoimi występami. To świat, którego już nie ma, to piosenki, które na długo zostają w pamięci. Czterech aktorów prowadzi widza przez drogę, która swój początek ma jeszcze w wolnej Polsce, gdzie kawiarniane sceny uginają się od kabaretów i recitali. Śledzimy losy naszych bohaterów, którzy kroczą dumnie przez niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, aby koniec tej przebytej ścieżki zastać w Londynie.

 

 

 

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera; przygotowanie wokalne, muzyka: Dorota Wasilewska; kostiumy i scenografia: Alicja Margolin-Gałczewska.

 

 

Obsada: Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Joanna Jucha, Jakub Reizer