Previous Next Play Pause
1 2 3 4

- Żołnierze Pierwszej Kadrowej Legionów Polskich nigdy nie tracili nadziei. Nie tracili jej również „Czwartacy" walczący choćby na Wołyniu. Tą nadzieją i wiarą potrafili tak skutecznie zarazić współczesnych sobie, że w 1918 r. Polska po półtorawiekowej niewoli powróciła na mapy Europy i świata – mówił Jan J. Kasprzyk podczas tegorocznego Święta Pułkowego "Czwartaków" zorganizowanego w kieleckim CPDMZ w miejscu, gdzie przed II wojną światową znajdowały się koszary 4. Pułku Piechoty Legionów.

 

24 czerwca br. w historycznych koszarach na kieleckiej Bukówce odbyły się doroczne obchody święta 4. Pułku Piechoty Legionów - legendarnej jednostki wojskowej, która trwale wpisała się w międzywojenną historię Kielc i regionu świętokrzystkiego. Zgodnie z przyjętą tradycją, obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w zabytkowej "Kaplicy Czwartaków", które sprawował proboszcz Parafii Garnizonowej w Kielcach major Krzysztof Ziobro. Znajdująca się na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach kaplica jest repliką pierwszej, zbudowanej pod Opatową w 1916 r., a na terenie koszar została postawiona w 1935 r.

 
We Mszy św. uczestniczył m. in. szef Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senator RP Krzysztof Słoń, prezydent miasta Kielce Bogdan Wenta, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Marcin Piętak, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, a także przedstawiciele z kieleckiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej oraz delegacje z Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 
Po zakończeniu Mszy św. dalsze uroczystości były kontynuowane na placu apelowym. Tam wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, a minister Kasprzyk uhonorował także zasłużonych działaczy lokalnych medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Wyjątkowe odznaczenia odebrali: Antoni Nowak, Zofia Wieczorek-Nowak, Elżbieta Karpińska i Marek Teper.
 
Na zakończenie tegorocznych obchodów Święta Pułkowego "Czwartaków", dla uczczenia pamięci o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów odczytany został Apel Pamięci oraz oddane zostały salwy honorowe. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty przed tablicami pamiątkowymi 4 PP Leg. WP, Czwartaków i ONZ.
 

-
4. Pułk Piechoty Legionów – oddział piechoty Wojska Polskiego utworzony w 1918 r. kontynuujący tradycję 4. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 4. Pułku Piechoty Liniowej Armii Królestwa Polskiego i 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do historii przeszły zwłaszcza krwawe boje ostatniego z nich, dowodzonego przez ppłk. Bolesława Roję pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. W dwugodzinnym boju potrafili wykrzesać z siebie energię bohaterów. Niesłychana pogarda śmierci, bezprzykładne męstwo zajaśniały w całej pełni, a choć śmierć raz po raz porywała swe ofiary, choć gęstym pokotem ciał zaścieliła się ziemia, ani na chwilę nie zachwiało się serce w młodym żołnierzu – tak opisywał walkę Czwartaków ówczesny kapitan Andrzej Galica w książce „Legiony do boju”.

 

Do Kielc Czwartacy po raz pierwszy przybyli 31 maja 1919 r., na stałe powrócili zaś w sierpniu 1922 r. Trzy lata później rozpoczęli budowę koszarów na Bukówce, gdzie pozostali do września 1939 r. 

 

Po zakończeniu działań wojennych, we wrześniu 1945 r. na kielecką Bukówkę przybył 4. Pułk Piechoty 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. gen. Henryka Dąbrowskiego (po kilku latach przeformowany na 4. Pułk Zmechanizowany), który stacjonował tam aż do 1995 r.