Previous Next Play Pause
1 2 3 4
Oficjalne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w samo
południe, 11 listopada br. na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a także prezydent Litwy Gitanas Nausėda wraz z małżonką. Obecni byli również dowódcy Wojska Polskiego, kombatanci, harcerze, a przede wszystkim licznie zgromadzeni Polacy.
Uroczystość na pl. Piłsudskiego rozpoczęło podniesienie flagi państwowej i wspólne odśpiewanie hymnu. Apel Pamięci i salwa honorowa poprzedziły uroczystą odprawę wart, która jest najważniejszym momentem w całej uroczystości, po której okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Nawiązując do trudnej sytuacji geopolitycznej i historii prezydent RP powiedział: ,,Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, jesteśmy narodem wytrwałym. Można śmiało powiedzieć - nieprawdopodobnie odpornym, co pokazało ponad 1050 lat naszej historii". Prezydent apelował, by zjednoczyć się w służbie Ojczyźnie, niezależnie od różnic, jakie nas dzielą, szczególnie w tym trudnym czasie. Głos zabrał również Prezydent Litwy, który w kilku słowach złożył życzenia oraz poruszył aktualną sytuację geopolityczną i przypominał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a także przypomniał jak silnie związane są ze sobą nasze narody: ,,Razem budujemy więzi polityczne, gospodarcze, kulturowe i inwestujemy w bezpieczeństwo naszego regionu. Dziś również wspieramy się nawzajem w walce o lepsze, sprawiedliwsze i bezpieczniejsze życie. Razem czujemy, że jesteśmy silniejsi." - powiedział Nauseda.
 
Ceremonia złożenia wieńców przez prezydenta Polski i Litwy na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i defilada pododdziałów Wojska Polskiego zwieńczyła obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności.
Po skończonych uroczystościach najwyższe władze Państwowe oraz zaproszeni goście udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wieniec. Obecny był również minister Jan Józef Kasprzyk.
 
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości z okazji 104. Rocznicy odzyskania niepodległości na plac weszły dwie orkiestry: Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i zaserwowały swój muzyczny przepis na świętowanie tego dnia. Pierwsza z nich zaprezentowała musztrę paradną, zaś druga wraz z solistami dała patriotyczny koncert. Bawili się młodsi i starsi bo przecież 11 listopada to także okazja na wspólne spędzanie czasu, spotkania z najbliższymi i cieszenie się naszą niepodległą Polską. To także owocny czas na dyskusje o historii, a także o przyszłości Rzeczpospolitej.
 
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie
broni kończące I wojnę światową. 11 listopada został również rozbrojony okupacyjny garnizon niemiecki w stolicy. Wolne były Kraków, Lublin, Cieszyn. Z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się nowa Polska. Dzień później, 12 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski wydał rozkaz do polskich sił zbrojnych: – Żołnierze! Obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku! Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli!